Kudret Narı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kudret Narı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kudret narı çayı, insanlar tarafından direk olarak sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla tüketilen çaylardan biridir. Bu çay birçok zaman bu nedene bağlı olarak keyfi olarak tüketilmemektedir. Kudret narı çayının hazırlanışı çok basittir. İnsan vücudunda çok büyük etkileri olan bu kudret narı çayı, hemen hemen herkes tarafından tüketilebilen bir çaydır. Yaygın bir şekilde tüketilen bu çayın 12 yaşından daha küçük olan insanlar tarafından tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu yaştaki insanlarda kudret narı çayı farklı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler bazen çok ciddi olabileceği için büyük problemler ortaya çıkabilir. Kudret narı aslında tropikal bir çaydır. Bu nedenle bu çayın da tropikal bir çay olduğunu söyleyebiliriz. İnsan vücudunda çok ciddi faydaları olan bu çay, doğru bir şekilde tüketildiğinde birçok sorunun çözülmesinde etkiler gösterir. Herkeste aynı etkiyi göstermese bile insanların yüzde yetmişinde olumlu sonuçlar ortaya çıkarır. Kudret narı acı bir bitki olduğu için kudret narı çayı da bir o kadar acı olur. Bu bitki çayının faydalarının zarar görmemesi için şekerle tatlandırmak yerine farklı reçellerle ya da bal ile tatlandırmak sizler için çok daha iyi olacaktır.


Kudret narı çayı nasıl yapılır?


Kudret narı çayının hazırlanması için öncelikle kudret narının kurutulmuş yaprakları gerekmektedir. Bu yaprakların tam olarak kurumuş olması gerekmektedir. Çünkü kudret narı çayı, kuru nar yapraklarından yapılmaktadır. Kuru yaprakları isteğinize bağlı olarak kendinizde kurutabilirsiniz aktarlarda da bulabilirsiniz. Kuru yaprakları bulduktan sonra iki üç çay kaşığı kadar kuru kudret narı yaprağı elde edin. Daha sonra ise kaynamış su içerisine sıcakken kuru kudret narı yaprağı atın. En az 10 dakika kadar demlendirin. Artık kudret narı çayı hazırdır. Bu çayı günde en fazla 3 bardak kadar yani 750 ml kadar kullanabilirsiniz.


Kudret narı çayının faydaları nelerdir?

 • Kan şekerinin dengelenmesi: Özellikle şeker hastalarının bu çayı tüketmesi durumunda etkiler yaklaşık 15-20 dakika kadar bir sürede etki göstermektedir.
 • Karaciğer hastalıklar: Karaciğerde meydana gelen birçok problemin giderilmesi için yapılan tedavilerin beraberinde kullanıldığında ciddi olarak karaciğer sorunlarını giderebilir.
 • Kolesterol: Kolesterol yüksekliği sorunları olan insanlarda bu problemlerin giderilmesi için kudret narı çayı kullanılabilir. Fakat bunun için düzenli olarak en az 6 ay kadar bu çayın tüketilmesi gerekmektedir.
 • Öksürük: Özellikle inatçı öksürüğün giderilmesi için sıcak sıcak kudret narı çayını tüketebilirsiniz. Fakat bazen bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan öksürük sorunlarında ortadan kalkmayabilir.
 • Kabızlık: Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan kabızlık sorunlarında bu problemlerin çözülmesi için bu çayı tüketebilirsiniz. Bu çayı aşırı bir şekilde tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Bunların yanı sıra metabolizmanın hızlanması, antioksidan etkisi, ülser problemleri, sindirim sorunları gibi durumlarda da kudret narı çayı tüketilebilir.

Yan etkileri nelerdir?


Bu çay çocuklarda zehirlenme durumlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocukların bu çayı tüketmesi önerilmemektedir. Bunun yanı sıra diyabet hastalarında bu çay tüketilmeden önce doktor tarafından onay alınması gerekmektedir. Çünkü bazen aşırı diyabet durumlarında yan etkiler ortaya çıkabilir. Son olarak ise insanların bazısında karın ağrısı, ishal, kaslarda güçsüzlük ve mide ağrısı sorunlarına neden olabilir.

Kudret Narı Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Kudret Narı Çekirdeği Yenir mi?

Kudret Narı Çekirdeği Yenir mi?

Kudret Narı Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kudret Narı Ağacı Türleri ve Özellikleri

İbrahim Saraçoğlu Kudret Narı

İbrahim Saraçoğlu Kudret Narı

Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kudret Narı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6