Kudret Narı Ağacı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kudret Narı Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kudret Narı Ağacı, Kudret narı, tropikal iklimin olduğu bölgelerden yetişen ve kabakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Asya'da, Amazon Havzası'nda, Doğu Afrika'da, Güney Amerika'da, Uzak Doğu'da ve Karayip Adaları'nda çok yaygın bir şekilde yetiştiği bilinmektedir. Bu bahsetmiş olduğumuz kudret narı ağacı birçok hastalığı iyileştirmede oldukça önemli bir şifalı bitkidir. Bu makalemizde sizlere kudret narı ağacı yetiştirilmesi ile ilgili olarak bilgi vereceğiz. Vereceğimiz pratik bilgilerden yola çıkarak sizlerde bu ağacı yetiştirebilirsiniz. Ancak bunun için uygun iklim koşullarının yaşadığınız yerde olması da önemli bir husustur. Aksi takdirde kudret narı ağacını yetiştirmeniz söz konusu değildir.


Kudret Narı Ağacı Yetiştirilmesi


Kudret narı ağacı yetiştirilmesi oldukça kolay olup isteyen herkes ev ortamında bile yetiştirebilir. Bahsedeceğimiz oldukça pratik bilgiler sayesinde bu narı yetiştirmeniz söz konusudur.

Kudret ağacı narı yaklaşık olarak 13-16 metre uzunluğuna kadar büyüdüğü bilinmektedir. Gerekli uzunluğa ulaştıktan sonra ise üzüm üretmeye başlar. Diğer kabakgiller familyasında olduğu gibi bu bitki türü de gelişimini sürekli olarak devam ettirdiği bilinmektedir. Kudret ağacı yetiştirmek isteyenler için üzerinde durmamız gereken önemli konulardan bir tanesi bu ağacın gün içinde en az 6-7 saat arasında güneş ışığı görmesidir. Yaşadığınızı bölge eğer güneyde yer alıyorsa gölgenin ve güneşin tam orta noktasında bulunması kudret narı ağacının büyüyüp gelişmesi açısından oldukça önemlidir.

Kudret narı yetiştirmek isteyenleri kullanacağı toprağın 6.7-5.5 arasında bir pH değerine ulaşmış olması gerekir. Ancak bu sayede kudret ağacı narı yetiştirmek mümkündür. Bunun yanı sıra topraktan çok fazla verim elde etmek isteyenler için belirli düzeylerde gübre ekiminin de yapılması uygundur. Yaz mevsimine yaklaşıldığı müddetçe kudret narı ağacının uzaması büyümesinde oldukça yüksek bir gelişme görülür. Bu durum bize kudret narı ağacı yetiştirmek isteyenler için ne kadar güneş varsa o kadar gelişmenin olduğunu bilgisini vermektedir.


Kudret Narı Ağacı Toplanması


Kudret narı meyvesinin toplanması için çok fazla nemli toprağın olmaması gerekir. Aksi takdirde ağacınızın çok kolay bir şekilde çürüdüğünü görebilirsiniz. Ağacın sulanması durumuna da dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde kudret narı meyvesinin büyümesi imkânsızdır. Bunun yanı sıra kudret narı ağacı toplanması için sarmaşık kafes kullanımını önermekteyiz. Bu kudret narı meyvesinin gelişimi açısından oldukça önemli bir husustur. Bu kafes sistemi için eşit aralıklı desteklerin ya da çitin arasına yapmanız mümkündür. Bu kafes size kudret narı ağacından daha kolay bir şekilde hasat yapmanızı sağlar.

Kudret narı meyvesi tıpkı üzüm asmasına benzeyen bir bitki türüdür. Temmuz ile ağustos aylarında sarı renkte çiçeklerini açmaya başlar. Eğer dışarıdan hazır olarak kudret narı almak istiyorsanız dalından toplanan meyveleri Eylül ile Ekim aylarında pazardan alabilirsiniz.

Kudret Narı Ağacı Yorumları

soru

Süleyman

28 Ekim 2018 Pazar

Merhabalar, bu kudret narı çok ilgimi çekti. Çok güzel bir meyveye benziyor. Ancak Türkiye de en azından ben hiç bir yerde bunun yaş halinin satıldığını görmedim. Acaba bu bitki Türkiye de yetiştirilebilen bir bitki midir? Hiç bu bitkiyi yetiştiren bir kişi duydunuz mu? Cevaplarsanız çok sevinirim.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kudret Narı Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Kudret Narı Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Güncel

Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Güncel

Kudret Narı Yağı Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Yağı Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6