kudretnari.gen.tr https://www.kudretnari.gen.tr Kudret Narı, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kudretnari.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Kudret Narı Çekirdeği Yenirmi https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-cekirdegi-yenirmi.html Sun, 11 Nov 2018 20:49:30 +0000 Kudret Narı çekirdeği yenir mi, tropik iklim bölgelerinde, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da, Asya, Karayip Adalarında doğal olarak oluşan, Güney Amerika ve Uzak Doğuda ise başta gıda olarak yetiştirilen bir bitkid

Kudret Narı çekirdeği yenir mi, tropik iklim bölgelerinde, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da, Asya, Karayip Adalarında doğal olarak oluşan, Güney Amerika ve Uzak Doğuda ise başta gıda olarak yetiştirilen bir bitkidir. Türkiye de İtalya ve Akdeniz ülkelerinde de yetiştirilmekte, Türkiye'nin ekseriyetle Yalova ve Bursa civarında bulunmaktadır.

Tek yıllık, tırmanıcı, sarmaşık formundaki bitki olan kudret narı, yaz aylarında gonca açar. Yaprakları yelpaze şeklinde, lopu, kenarları dişlidir. Sarı renkli küçük tomruk, erkek veya dişi olarak, ayrı dalları üzerindedir. Meyveleri, olgunlaşınca turuncu-kırmızı renkte, 10-20 cm uzunluğunda, geniş bir mekik biçimli olup, Üzerleri girintili çıkıntılı ve pürüzlüdür. Meyve olgunlaşınca, kabuğu 3 ayrı parça durumundadır, geriye bükülerek çok adet, kırmızı-kahverengi veya beyaz rengarenk çekirdekleri ortaya çıkar. Bu tohumlar (çekirdekleri) 7-10 mm boyunda, ablak ve pürüzlüdür. İnanılamayacak derecede olağanüstü yararı olan kudret narı her geçen gün daha fazla aranan şifalı bir meyvedir.  

Kudret narının meyve ve yaprakları, madensel ve vitaminler nazarında zengindir.Kudret narı, Demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bakımından çok zengindir. Bu maddelerin ne kadarının hazırlanan sıvıya geçtiği ve alınan gıda veya çözelti ne kadarının emilime uğradığı anlaşılmaktadır. Meyveleri momordican adında acı tek madde, uçucu yağ ve reçine içerirLatince’de motorcuca çiğnemek anlamına gelir. Yapraklarının adeta yenmiş gibi durmasından dolayı bu adı almıştır. Bütün kısımları ve öz suyu çok acıdır. Yüzyıllardır hastalıklarda şifa kaynağı olarak kullanılır. 

Kudret narı Çekirdeği yenir mi, yıkanarak temizlenen çekirdekler saf zeytinyağı içinde yirmi beş gün bekletilerek elde edilen karışım kullanılabilir. İyice olgunlaşmış, bir adet taze kudret narı çekirdekleriyle birlikte ezilir. Üzerine bir çay bardağı bal dökülür ve iyice karıştırılır, elde edilen bu karışım en az 41 gün kullanılır. Balla karıştırılan kudret narı ve çekirdeği ve bal ayrıca kudret narı macunu olarak da bilinmektedir. 
]]>
Kudret Narı Suyu https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-suyu.html Mon, 12 Nov 2018 04:02:54 +0000 Kudret Narı Suyu; Kudret narı sarmaşık şeklinde bulunup, yaz mevsimi zamanlarında çiçek oluşur. Yelpazeye benzer, loplu olup, kenar tarafları dişli yapraklara sahiptir. Dişi ya da erkek çiçekleri farklı saplarda y
Kudret Narı Suyu; Kudret narı sarmaşık şeklinde bulunup, yaz mevsimi zamanlarında çiçek oluşur. Yelpazeye benzer, loplu olup, kenar tarafları dişli yapraklara sahiptir. Dişi ya da erkek çiçekleri farklı saplarda yer alırlar. Çiçek kısımları sarı renge sahiptir. Girintili ve çıkıntılı olup pürtüklü bir yüzeye sahiptir. Olgunlaştığı zaman kabuğu geriye doğru bürküldüğü zaman fazla sayıda kırmızı, beyaz ya da kahverengi renkli çekirdek kısımları görülür. Çekirdekleri 7-10 mm boyunda olup yassı ve pütür pütürdür. 

Kudret Narı Suyunun Faydaları Nelerdir; 

Kudret narı suyu ülser, gastrit, kolit ve Hemeroid gibi sindirim sisteminde yer alan hastalıklarda çok etkili bir yere sahip olduğu araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Bunların haricinde yanık, egzama, açık yaralar ve sedef gibi hastalıklarda merhem olarak da tedavi olarak kullanıldığı görülmüştür. Son zamanlarda içerdiği substans Q dan dolayı AIDS tedavisine de katkıda olacağı araştırmalar arasındadır. Kudret narı suyunun şeker düşürücü bir etkisinin olduğunu da bilmemiz de fayda vardır. Kudret narı suyu kistlerde, romatizma hastalığında, sıtmada, yaraların tedavilerinde, şeker hastalığında, adette görülen problemlerde ve ateşli olarak görülen hastalıklarda uygulanmaktadır. Afrodizyak bir etkiye de sahip olduğu görülmektedir. Uyuz, egzama ve deride meydana gelen hastalıklarda uygulanan tedavilerde de çok etkili bir role sahiptir.

Kudret Narı Suyunun Hazırlanışı Nasıldır; 

Kudret narı suyunun hazırlanışı aşağıdaki gibidir.
 • Yaprakları iyice yıkayıp küçük parçacıklar şeklinde bıçakla doğrayın 6 tatlı kaşığı doğranmış olan yaprağı 2 dolu olan su bardağı içine doğru ilave edin.
 • Elde ettiğimiz karışımı 15 dakika bir süreyle ağzı açık olan bir kapta kaynatılması gerekir.
 • Karışım soğuduktan güzel bir süzme işlemi yapın.
 • Gün içerisinde 3 defa bir fincanın üçte biri olacak şekilde için.
 • Bunun yanında kudret narının uzantılarını kaynatıp sabah ve akşam olmak üzere yarım fincan olacak şekilde içebilirsiniz.
]]>
Kudret Narı Nasıl Hazırlanır https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-nasil-hazirlanir.html Mon, 12 Nov 2018 13:12:59 +0000 Kudret Narı Nasıl Hazırlanır; Kudret narının hazırlanışı aşağıdaki gibidir.Yaprakları iyice yıkayıp küçük parçacıklar şeklinde bıçakla doğrayın 6 tatlı kaşığı doğranmış olan yaprağı 2 Kudret Narı Nasıl Hazırlanır; Kudret narının hazırlanışı aşağıdaki gibidir.
 • Yaprakları iyice yıkayıp küçük parçacıklar şeklinde bıçakla doğrayın 6 tatlı kaşığı doğranmış olan yaprağı 2 dolu olan su bardağı içine doğru ilave edin.
 • Elde ettiğimiz karışımı 15 dakika bir süreyle ağzı açık olan bir kapta kaynatılması gerekir.
 • Karışım soğuduktan güzel bir süzme işlemi yapın.
 • Gün içerisinde 3 defa bir fincanın üçte biri olacak şekilde için.
 • Bunun yanında kudret narının uzantılarını kaynatıp sabah ve akşam olmak üzere yarım fincan olacak şekilde içebilirsiniz.
Kudret Narı Çiçeği,

Kudret narı sarmaşık şeklinde bulunup, yaz mevsimi zamanlarında çiçek oluşur. Yelpazeye benzer, loplu olup, kenar tarafları dişli yapraklara sahiptir. Dişi ya da erkek çiçekleri farklı saplarda yer alırlar. Çiçek kısımları sarı renge sahiptir. Girintili ve çıkıntılı olup pürtüklü bir yüzeye sahiptir. Olgunlaştığı zaman kabuğu geriye doğru bürküldüğü zaman fazla sayıda kırmızı, beyaz ya da kahverengi renkli çekirdek kısımları görülür. Çekirdekleri 7-10 mm boyunda olup yassı ve pütür pütürdür. Meyve ve yaprak kısımları, mineraller ve vitaminlerce zengin olup demir, kalsiyum, fosfor ve B vitaminlerini kapsamaktadır. İspat edilmemekle beraber yaprak ve kök kısımlarından hazırlanan çözeltinin, Hemoroidde olan şiş kısımları indirdiği, yapraktan meydana gelen karışımın öksürük kesici ve ateş düşürücü olduğu ve bununla birlikte bağırsak boşaltıcı ve bağırsak kurtlarına karşı bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Kadınlarda kısırlık tedavisi olarak ve karaciğerde olan sıkıntılara karşı düzeltici olarak rol oynamaktadır. İltihap bulunduran yaraların tedavilerinde de yardımcı olduğu düşünülmektedir. Latin dilinde ise Momordica ısırma anlamına gelmektedir. Filipinlerde genel adı Ampalaya, batı ülkelerinde acı kavun, acı kabak, Afrika hıyarı, balsam elması ya da balsam armudu olarak da isimlendirilir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir; 

Kudret narı ülser, gastrit, kolit ve Hemeroid gibi sindirim sisteminde yer alan hastalıklarda çok etkili bir yere sahip olduğu araştırmalar sonucu ispatlanmıştır. Bunların haricinde yanık, egzama hastalığı, açıkta bulunan yaralarda ve sedef gibi hastalıklarda merhem olarak da tedavi olarak kullanıldığı görülmüştür. Son zamanlarda içerdiği substans Q dan dolayı AIDS tedavisine de katkıda olacağı araştırmalar arasındadır. Kudret narı suyunun şeker düşürücü bir etkisinin olduğunu da bilmemiz de fayda vardır. Kudret narı kistlerde, romatizma hastalığında, sıtmada, yaraların tedavilerinde, şeker hastalığında, adette görülen problemlerde ve ateşli olarak görülen hastalıklarda uygulanmaktadır. Afrodizyak bir etkiye de sahip olduğu görülmektedir. Uyuz, egzama ve deride meydana gelen hastalıklarda uygulanan tedavilerde de çok etkili bir role sahiptir.
]]>
Kudret Narı Kilo Aldırırmı https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-kilo-aldirirmi.html Mon, 12 Nov 2018 20:18:54 +0000 Kudret narı kilo aldırır mı, Kudret narı kilo aldırmaktan çok vücuttaki kiloları ve yağ yakımını hızlandırmaktadır. Kudret narı insan sağlığı için tabiatın sunduğu mücizelerden bir tanesidir. İçinde bulunan iksir Kudret narı kilo aldırır mı, Kudret narı kilo aldırmaktan çok vücuttaki kiloları ve yağ yakımını hızlandırmaktadır. Kudret narı insan sağlığı için tabiatın sunduğu mücizelerden bir tanesidir. İçinde bulunan iksirler bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. zayıflama konusunda da büyük bir faydası bulunmaktadır. kilo verme sürecinde zorlanan bir çok kişi bitkisel olan ürünlerden destek almaktadır. Sağlık için vücuda takviye sağlarken kilo verme sürecinde yağların yakılmasını hızlandırmaktadır. Kudret narı kilo aldırır mı diye sorulduğunda cevap hayır olur. 

Kudret narı nerelerde yetişir

Kudret narı, uzak doğu ve güney Amerika’da özellikle gıda ve ilaç olarak yetiştirilen bir bitki adı verilmektedir. Tropik iklimlerde, amazon havzasında, karaip adalarında, Asya ve doğu Afrika’da doğal olarak bulunmaktadır. Kudret narı, sarmaşık şeklinde bir bitki olmak üzere ve yazın çiçek açmaktadır. Yelpaze şeklindeki yapraklarının kenarları dişli olarak meydana gelmiştir. Kudret narı, küçük sarı, çiçekli, meyveleri olgunlaştığında turuncu renk olan kırmızı, kahverengi ve beyaz çekirdekli olarak bilinmektedir. Bitkinin bütün kısımları ve öz suyunun tadı çok acıdır. Kudret Narının yaprakları ve meyvesi mineral olarak, B vitaminleri, vücuttaki demir eksikliği, fosfor ve kalsiyum açısından çok zengin ve şifalı bir bitkiden oluşmaktadır. Kudret narının kök ve yapraklarından hazırlanan çözeldiler basur şişkinliklerini indirmekte faydalı olmaktadır. Sadece yapraklarından elde edilen çözelti ise, öksürüğü azaltması ve ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır. Aynı şekilde bağırsakta bulunan kurtların temizlenmesine de yararı bulunmaktadır. Karaciğer bozuklukları ve kadınlardaki kısırlık hastalığının tedavisi için iyileştirmek amacıyla olumlu etkileri bulunmaktadır. İltihaplı yaraların tedavilerinde de kudret narının yararları oldukça fazladır.

Kudret narı hangi hastalıklara iyi gelir

Kudret Narının ülser, gastrit, kolit ve hemoroit gibi sindirim sistemi olan hastalıklarda çok etkili olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yanık, egzama, vücutta bulunan açık yaralar ve sedef gibi hastalıklarda merhem olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda içerdiği substans Q sayesinde AIDS tedavisinde de kudret narının faydalı olabileceği konuşulmaktadır. Kudret narının şeker düşürücü etkisi de olduğu bilinmektedir. Kilo vermeye yardımcı olur.

]]>
Kudret Narı Reflü https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-reflu.html Mon, 12 Nov 2018 21:24:38 +0000 Kudret Narı Reflü, Halk arasında kudret narı olarak adlandırılan ''mormordica'' isimli bitki içindeki ''charantine'' adı verilen etken madde sayesinde reflü rahatsızlığının çözüm bulmaktadır. Mide içimde yaş
Kudret Narı Reflü, Halk arasında kudret narı olarak adlandırılan ''mormordica'' isimli bitki içindeki ''charantine'' adı verilen etken madde sayesinde reflü rahatsızlığının çözüm bulmaktadır. Mide içimde yaşayan Helicobacter pylori adlı bakterinin mide asidini artırarak gastrit, ülser ve özellikle de reflüyü tetiklediği 1982 senesinde uzaman doktor Barry Marshall tarafından bulunmuş ve ve bu bilimsel keşif tam tamına 23 sene sonra Nobel Tıp ödülü almaya hak kazanmıştır.

Kudret Narı Reflü Hastalığı Sıkıntıları ve Sonuçları

Mide ağrısı, yanma, mide gazı, şişkinlik gibi belirtiler ile kendini belli eden reflü, ülser ve gastrit eğer tedavi edilemez ise oldukça tehlikeli olur hatta sonucunda mide kanserine kadar ilerleyen oldukça ciddi hastalıklara yol açar. Modern tıp alanında ilaç tedavisi olsa bile tamamen iyileşme olması çok zor olur. Alternatif tamamlayıcı tıp olarak en etkili olan bitkisel tedavi yöntemleri ise bazen daha çok faydalı olur. Mide rahatsızlıkları için özellikle de kudret narı bulunmaz bir nimettir. Kudret narı sayesinde mide rahatsızlıklarından tamamen kurtulmak mümkün diyen bitki uzmanları kudret narı mucizesini şu şekilde açıklamaktadır. Uzmanlar uzun senelerdir kudret narının reflüye çok iyi geldiğini söylemişlerdir.

Kudret Narı Reflü Hastalığı İçin Kullanım Şekilleri

Kudret narının çok farklı kullanım şekilleri vardır. Kudret narının reflü için nasıl kullanılacağını maddeler halinde açıklayalım. Taze kudret narı meyvesi yettikten sonra ezilir ve bal ile karıştırılarak kullanılır. Kudret narı bitkisinin kullanılan yeri meyve kısımlarıdır. Çekirdek kısımları zehirli olduğundan dolayı çekirdek kısımları temizlenerek kullanılması gerekir. Mide rahatsızlıkları için mutlaka kudret narı kullanın
]]>
Kudret Narı Bitkisi https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-bitkisi.html Tue, 13 Nov 2018 04:14:17 +0000 Kudret narı bitkisi, bir çeşit meyvedir. Dışı sakız kabağına benzeyen bu meyve yeşil renktedir. Olgunlaştıkça rengi açılmaktadır. Önce açık yeşil olur ve olgunlaştığında sarı renge dönüşür. Bu meyveye nar den Kudret narı bitkisi, bir çeşit meyvedir. Dışı sakız kabağına benzeyen bu meyve yeşil renktedir. Olgunlaştıkça rengi açılmaktadır. Önce açık yeşil olur ve olgunlaştığında sarı renge dönüşür. Bu meyveye nar denilmesinin sebebi tıpkı nar gibi taneli olmasından kaynaklanır. Ortası açıldığında içerisinden nar kadar olmasa da yaklaşık 30-35 adet kırmızı tane çıkmaktadır. Sıcak iklimi seven bu meyve ülkemizde en çok Bursa ve Yalova ilinde yetişmektedir. Sonbaharda tam olarak olgunlaşan bu meyve dalından kopartılarak hemen tüketilebilir. Ayrıca sayısız faydası olan kudret narının yağından da istifade edilebilir. 

Kudret narı bitkisi faydaları nelerdir
 • Kudret narı, bağırsak ve idrar faaliyetlerini hızlandırır. Kabızlık sorunu çeken insanlar için oldukça etkili bir doğal ilaçtır.
 • İnsan vücudunda yer alan ve belirli yaştan sonra yenilenmesi yavaşlayan hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bu nedenle pek çok kanser türünün yayılmasına engel olur.
 • Karaciğer yağlanması için tavsiye edilir. 
 • Macun haline getirilen kudret narı yara, pişik, ağrı ve yanık tedavisinde çok faydalıdır.
 • Kudret narı bol miktarda E vitamini içermektedir. Bu nedenle çocuklar ve yaşlılar için oldukça önemli bir besin maddesidir. 
 • Yaraları hızla iyileştirme özelliği bulunan kudret narı yeni doğum yapmış bayanların rahim ve sezeryan yaralarının hızla iyileşmesine yardımcı olur.
 • Vücut direncini artırır.
 • Mide ülseri, gastrit, mide iltihaplanması gibi şikayetleri olan insanların kudret narından yapılan macuna 40 gün aç karnına devam etmeleri halinde mide rahatsızlığından kurtulmaları mümkündür.
 • Kudret narı bitkisinin yaprağının da bir çok faydası bulunmaktadır. Yaprağını demleyerek tüketmek karaciğeri temizler.
Kudret narı bitkisi nasıl kullanılır

Kudret narı genellikle yenilerek fayda elde edilen bir meyvedir. Ancak bazı durumlarda macunu yapılabileceği gibi doğal yollarla üretilen yağı da kullanılabilir. Olgunlaşmış kudret narı bitkisini tüketmek oldukça kolaydır. Ama yine de bal ile biraz tatlandırılarak sürekli yenmesi tavsiye edilir. Kudret narı olgun ise bir kavanozun içerisine biraz zeytinyağı ile birlikte koyun ve ağzını sıkıca kapatarak yaklaşık 1 ay kadar bekletin. Elde edilen bu macunu aç karna tüketmek oldukça şifalıdır. Şeker hastalığı gibi rahatsızlıklarınız yoksa bir kavanoz balın içerisine kudret narını doğrayın ve karışımı her gün aç karnına düzenli olarak tüketin. Bu macun vücudunuza güç ve kudret verecektir. Yara, yanık, pişik gibi hastalıkların tedavisinde ise kudret narı macun haline getirilerek ya da yağı bu alana uygulanabilir. Fakat unutmamak gerekir ki her şeyin azı yarar çoğu ise zarar verir. Bu nedenle çok abartmadan tüketmek gerekir. Fazla tüketilmesi halinde zehirlenme, ishal gibi yan etkiler baş gösterebilir.

]]>
Kudret Narı Bal Karışımı https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-bal-karisimi.html Tue, 13 Nov 2018 23:24:41 +0000 Kudret narı bal karışımı, nasıl yapılır diyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz. Öncelikle biraz kudret narı hakkında bilgi verelim. Kudret narı lezzetli bir yiyecek olmasının yanı sıra pek çok hastalığa şifa  olduğ Kudret narı bal karışımı, nasıl yapılır diyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz. Öncelikle biraz kudret narı hakkında bilgi verelim. Kudret narı lezzetli bir yiyecek olmasının yanı sıra pek çok hastalığa şifa  olduğu da bir gerçektir. Kudret narının yetiştiği yer Hindistan olmasına rağmen Türkiye'de de yetiştirilmektedir. New York Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda ülser ve gastrit tedavisinde kullanılan kudret narında HIV virüsünün çoğalmasını engelleyen bir protein olduğu kanıtlanmıştır. Kudret narı egzamayı ve yaraları iyileştirir. Kan şekerini dengede tutar. Karaciğeri destekler. Bağırsakları temizler. Hücreleri yeniler. Şeker hastalığına ve kabızlığa iyi gelir. Ülsere iyi gelir. Antibiyotik değeri taşır. Taze kudret narının en yaygın kullanım alanı balla karışıtırılarak yenmesidir. Birçok sağlık sorununu giderir. Kudret narı bal karşımı ile hazırlanan macunun kullanım alanları ve faydaları oldukça fazladır.

Kudret Narı Bal Karışımı Hazırlanışı

Öncelikle taze kudret narının çekirdekleri zehirli olabileceğinden çıkarılır. Kudret narının kullanılan kısmı içindeki meyvesidir. Meyvesi çıkarıldıktan sonra ezilir. Ezilen taze kudret narı meyvesi yarım kavanoz dolusu balın içine koyularak karıştırılır. Bu kudret narı bal karışımı yaklaşık 2 ay boyunca sabah akşam aç karnına bir yemek kaşığı yenilir.

Kudret narı bal karışımının sağlığa faydası çok yönlüdür. Hafif acımsı bir tadı olan kudret narının içinde bulunan lektin adı verilen inüsilin sebebiyle tatlı yeme ihtiyacını ve isteğini karşılamak için kullanılmaktadır. Kudret narı bal karışımı ayrıca ülsere, kabızlığa, cilt sorunlarına, kilo vermeye, karaciğer hastalıklarına karşı doğal şifa kaynağıdır. İçinde yüksek oranda E vitamini ve zengin proteinler barındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kudret narı bal karışımının yan etkisi olmamasına rağmen her türlü ihtimal göz önünde bulundurularak, hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir.
]]>
İbrahim Saraçoğlu Kudret Narı https://www.kudretnari.gen.tr/ibrahim-saracoglu-kudret-nari.html Wed, 14 Nov 2018 01:53:02 +0000 İbrahim Saraçoğlu kudret narı, Kudret narı tırmanıcı ince gövdeli tek yıllık bir bitkidir. Yaprakları el gibi parçalı ve saplıdır. Kudret narının yaprakları ve meyvesi vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriğe sah İbrahim Saraçoğlu kudret narı, Kudret narı tırmanıcı ince gövdeli tek yıllık bir bitkidir. Yaprakları el gibi parçalı ve saplıdır. Kudret narının yaprakları ve meyvesi vitamin ve mineral bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Ege bölgesinde yetiştirilen kudret narı ev ilaçlarında zeytinyağ ve bal ile karıştırılarak kullanılır. İbrahim Saraçoğlu kudret narı kürleri hazırlarken meyve kısımlarını kullanır. Taze kudret narı meyvesi olgunlaşınca çekirdekleri zehirli olma ihtimalinden dolayı çıkarılıp ezilir ve bal yada zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır. İbrahim Saraçoğlu kudret narı meyvesi hazırlarken evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır şekliyle satılan doğal ürünlerden de temin edebilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu kudret narını sabah ve akşam birer kaşık alınmasını tavsiye etmektedir. 

İbrahim Saraçoğlu kudret narının faydalarını şöyle sıralamaktadır,
 • Kudret narı sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen şifalı bir bitkidir.
 • Ülser, gastrit, kolit ve kabızlık gibi sorunlara karşı İbrahim Saraçoğlu kudret narı uygulanabilir. 40 Gün süreyle kudret narı kürüne devam edilerek sonuç alınabilir. 
 • Egzama ve sedefe iyi gelir. 
 • Kudret narı antioksidan özelliği sayesinde yaraların iyileşmesine yardımcı olan doğal bir tedavi yöntemidir. 
 • Bayanlarda görülen vajinal yaralarına zeytin yağında bekletilmiş kudret narı uygulaması yapılabilir.
 • Yapılan araştırmalarda kudret narından yapılan ekstrenin şeker hastalığına olumlu etkiler yaptığı ve kudret narının içerisinde bulunan 4 maddenin şekeri düzenleyip rahatsızlığa karşı iyi geldiği belirlenmiştir. 
 • Enerji metabolizmasını düzenleyen ve şekerin hücre içine girmesini sağlayan kudret narının olumlu etkileri bilinmektedir.
]]>
Kudret Narı Çeşitleri https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-cesitleri.html Wed, 14 Nov 2018 04:17:06 +0000 Kudret narı çeşitleri, tropik iklim bölgelerinde, Amazon havzasında, Doğu Afrika'da, Asya, Karayip Adalarında doğal bulunan Güney Amerika ve Uzak Doğu'da özellikle gıda ve ilaç olarak kullanıldığı için yetiştirilen bi Kudret narı çeşitleri, tropik iklim bölgelerinde, Amazon havzasında, Doğu Afrika'da, Asya, Karayip Adalarında doğal bulunan Güney Amerika ve Uzak Doğu'da özellikle gıda ve ilaç olarak kullanıldığı için yetiştirilen bir bitkidir.

Kudret narı çeşitlerinden diğer bilinen diğer isimleri, papara, acaip elma, momordica kudret narı turuncu sarı renkte, şişkin meyveleri olan bir veya 2 metre yüksekliğinde ince gövdeli ve tırmanıcı bir meyvedir. 20 santime kadar uzayabilen kudret narının üzeri pütürlüdür.

Meyveleri momordican adında acı bir madde, uçucu yağ ve reçine içermektedir. Ayrıca demir, kalsiyum, B vitaminleri başta olmak üzere, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Yetiştirildiği yerler; vatanının doğu Hindistan olduğu tahmin edilmektedir, Asya ve Afrika'nın tropik bölgelerinde ve Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz sahillerinde de yetiştirilmektedir. Ülkemizde Yalova ve Bursa illerinde yetiştirilmektedir. Sonbaharda toplanan kudret narı meyveleri taze olarak yenildiği gibi aynı zamanda tohumlarından kudret narı yağı ve macunu yapılmaktadır.

Mineral, vitamin ve lif açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bu kadar faydalı bitkinin başta mide ve bağırsak olmak üzere sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde oldukça çok faydaları bulunmaktadır. Bu olumlu etkilerinin yanında özellikle cilt problemlerinde, yaraların iyileşmesinde, tümörlerin tedavisinde ve karaciğer ile ilgili problemlerde çok faydalıdır.

Kudret narı çeşitlerinin faydaları;
 • Bir merhem görevi görmektedir. Vücutta meydana gelen yara, yanık, kesik, iltihapların tedavisinde kullanılır.
 • Sedef, çıban ve cilt hastalıklarına çok iyi gelmektedir.
 • Karaciğer kaynaklı tüm hastalıklara çok iyi gelmektedir.
 • Antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda tümör oluşumunu ve büyümesini engellemektedir.
 • Kan şekerini düzenler bu yüzden şeker hastalığına çok iyi gelmektedir.
 • İçerisinde bulunan yüksek miktarda E vitamini ve bazı proteinler hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Beraberinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kadınlarda rahim ve vajinada meydana gelen yaraların iyileşmesinde etkilidir.
 • Romatizma ve varis ağrılarına iyi gelmektedir. Kudret narından hazırladığınız macunu bacaklarınıza sürüp bir gece boyunca beklettiğinizde ağrılarınız önemli derecede azalacaktır.
 • Aynı zamanda hemeroid rahatsızlığına iyi gelmektedir.
Taze olarak kudret narı meyvesinin yapılışı ve tüketimi; olgunlaşmış kudret narı meyveleri bir tatlı kaşığı bal ile bir tabakta ezilerek beraber karıştırılır ve her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı yenir.
]]>
Kudret Narı Faydaları İbrahim Saraçoğlu https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-faydalari-ibrahim-saracoglu.html Wed, 14 Nov 2018 18:05:22 +0000 Kudret narı faydaları İbrahim Saraçoğlu, Kudret narı diğer adı momordica olarak geçmektedir. Kabakgiller familyası mensubudur. Yapısı ince gövdeli, tırmanıcıdır. Yaprak yapısı saplı ve el gibi parçalıdır. Ömrü bir yı Kudret narı faydaları İbrahim Saraçoğlu, Kudret narı diğer adı momordica olarak geçmektedir. Kabakgiller familyası mensubudur. Yapısı ince gövdeli, tırmanıcıdır. Yaprak yapısı saplı ve el gibi parçalıdır. Ömrü bir yıllık kadardır. Kudret narı meyvesi olgunlaştığı zaman birbirinden ayrılmaktadır. Meyvesinin ebatı 10-15 cm boyunda olup şişkin ve iki uca doğru giderken incelmektedir. Ufak sarı çiçekli ve meyveleri olgunlaştığı zaman kırmızı ve turuncu olmaktadır. Üzerinde ise kabarcıkları bulunmaktadır. Ana vatanı Hindistandır. Ülkemizde kudret narı ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu bitki meyvesi ve yaprakları bakımından mineraller ve vitaminler açısından zengindir. 

Kudret narı faydaları İbrahim Saraçoğlu
 • Kudret narı sindirim sistemi rahatsızlıklarına organik destek sağlar.
 • Bağırsak rahatsızlıkları iyi gelir.
 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. 
 • Mide sorunlarına iyi gelen bitkidir.
 • Gastrit, kolit, ülser, kabızlık tarzındaki sorunlara karşı kullanılmaktadır.  
 • Kadınlarda vajinal yaralar için tedavi edici özelliği vardır.
 • Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Çin tıbbına göre yapılan kudret narından ekstrenin şeker hastalığına olumlu sonuçlar göstermektedir. Kudret narının içerisinde bulunan dört maddenin vücuttaki şekeri düzenlediği gözlem ve araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
 • Sedef ve egzama rahatsızlıklarına oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca bu durumdan dolayı da merhem olarak da kullanılmaktadır.
 • Vücuttaki şeker hücre içine girmesini, enerji metabolizmasını düzenleyen ve  hücre içerisine girmeyi sağlayan enzim AMKP Kudret narından elde edilen madde etkilediği belirtilmiştir. Kudret narı faydaları İbrahim Saraçoğlu'nun tavsiye etmiş olduğu bitki diğer sentetik şeker bulunan ilaçlarının bulundurduğu yan etkileri barındırmamaktadır. Ayrıca kudret narı enzimin aktiviesini artırır ve bu sayede şekerin hücre içerisine girmesi sağlanır. 
 • Kudret narının yapraklarından elde edilen çözelti, ateş düşürücü ve öksürük kesicidir.
 • Bağırsak bulunan kurtların düşmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer bozukluğunda kullanılabilir.
 • Bayanlarda oluşan kısırlık tedavisi için iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Vücutta oluşan iltihaplı yaralara iyi gelmektedir.
 • Açık yaralara ve yanıklara merhem olarak uygulanmaktadır.
 • Afrodizyak etkiye sahiptir.
 • Kudret narı bulundurduğu substans Q sayesinde AIDS tedavisinin uygulanmasında da değerlidir. 
 • Tümörlerde, Sıtmada, adet dönemlerinde, sıtmada, ateşli durumlarda kullanılmaktadır.
Kudret narı İbrahim Saraçoğlu hazırlanışı

Kudret narı yağı yapılışı: Olgunlaşmamış 1 adet kudret narı, ufak parçalar halinde doğranır. Yarım litreli şişeye doldurularak, üzerine zeytinyağı koyulur. Şişe güneşte bırakılır. Bu şişe bir kaç hafta kudret narları içerisinde yumuşayıp pelte halini alana kadar bekletilir. Sonrasında kullanıma hazırdır.

Kudret narı macunu: Kudret narının çekirdekleri çıkarılır. Devamında 2 adet meyvesi ezilir ve 1/2 kavanoz balın içerisine eklenir. Bu macunu 45 zaman süresince erken sabah saatlerinde ve akşam aç karnına tek bir kaşığı tüketilebilir. Kudret narı faydaları İbrahim Saraçoğlu'nun saymak bitmeyen bir bitki türüdür.]]>
Kudret Narı Fidesi https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-fidesi.html Wed, 14 Nov 2018 18:27:59 +0000 Kudret Narı Fidesi, Kabakgiller familyasından, tek yıllık,  asma ve sarmaşık gibi tırmanıcı bir bitki olan kudret narı, Doğu Afrika, Amazon havzası, Asya ve Karayip adalarında doğal olarak yetişmektedir. Uzak doğu ve Güney A Kudret Narı Fidesi, Kabakgiller familyasından, tek yıllık,  asma ve sarmaşık gibi tırmanıcı bir bitki olan kudret narı, Doğu Afrika, Amazon havzası, Asya ve Karayip adalarında doğal olarak yetişmektedir. Uzak doğu ve Güney Amerika da da ilaç ve gıda için özel olarak yetiştirilmektedir. Kudret narının yaprakları asma yaprağı şeklindedir, meyveleri ise henüz olgunlaşmamış iken yeşil renkte olgunluğa eriştiğinde turuncu ve kırmızı renkte 10-20 cm uzunluğunda mekik şeklindedir. Meyveler olgunlaştığında kabuğunun içerisinde beyaz, kırmızı ve kahverengi renkli çekirdekleri vardır. Oldukça güzel görüntüye sahip olan ve şifa kaynağı bu bitki bahçede ya da arazide yetiştirilmeye uygundur. Kudret narı yetiştirmek için tohum yerine fide tercih etmek verim açısından daha iyi bir seçim olacaktır.

Kudret narı fidesi yetiştirilmesi, kudret narı tohumu ile veya tohumdan elde edilecek olan filelerle yetiştirilebilmektedir. Nisan ve Mayısta toprak sıcaklığının 8-10 dereceye ulaştığı zamanlarda çimlendirmek için bir kabın içerisinde veya direkt olarak dikilmesi istenilen yere ekimi yapılabilir. Tohumların çimlenme olasılığı biraz düşük olduğu için kudret narının fide olarak dikilmesi daha doğru olur. Fideler Haziran ayının başlarında ekilebilir.

Toprak isteği, killi ve kumlu topraklarda daha iyi yetişen kudret narı, iyi bir bakım yapıldığı ve sulamaları düzenli yapıldığı takdirde oldukça güzel yetişecektir.

Isı ve nem isteği, nemli iklimlere daha iyi uyum sağlayan kudret narının hava sıcaklığı arttıkça çiçeklenme oranı da azalacaktır. Bu nedenle hava sıcaklığı 20-25 derece olan bölgelerde bitki daha verimli olabilir.

Dikim aralığı, kudret narı fideleri arazi üzerine dikilecek ise fidelerinin arası 50 cm olacak biçimde, 2 metre yüksekliğinde bir destek yapılarak, 1 metre sıra aralığı bırakılarak dikim yapılabilir. Bu şekilde 1 dönüm araziye 2000 tane kudret narı fidesi düşmektedir.

İlk verim, kudret narı fidesi dikiminden yaklaşık 15-20 gün sonra şartlarına uygun bakıldığı takdirde çiçeklenmeye başlar ve 30-45 gün arasında meyveleri yeterli olgunluğa erişir. Çiçeklenme ve meyvelerle dönemleri sürekli devam ettiği için gelişimi boyunca sürekli meyve alınabilir. Haziran ayının başında dikimi yapılan fidelerden düzenli olarak sulama yapıldığı takdirde Ağustos ayı başlarından Ekim ayının sonlarına kadar meyve alınabilir.

]]>
Kudret Narı Ağacı https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-agaci.html Thu, 15 Nov 2018 10:41:41 +0000 Kudret Narı Ağacı, Kudret narı, tropikal iklimin olduğu bölgelerden yetişen ve kabakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Asya’da, Amazon Havzası’nda, Doğu Afrika’da, Güney Amerika’da, Uzak Doğu’da ve Karayip A Kudret Narı Ağacı, Kudret narı, tropikal iklimin olduğu bölgelerden yetişen ve kabakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Asya’da, Amazon Havzası’nda, Doğu Afrika’da, Güney Amerika’da, Uzak Doğu’da ve Karayip Adaları’nda çok yaygın bir şekilde yetiştiği bilinmektedir. Bu bahsetmiş olduğumuz kudret narı ağacı birçok hastalığı iyileştirmede oldukça önemli bir şifalı bitkidir. Bu makalemizde sizlere kudret narı ağacı yetiştirilmesi ile ilgili olarak bilgi vereceğiz. Vereceğimiz pratik bilgilerden yola çıkarak sizlerde bu ağacı yetiştirebilirsiniz. Ancak bunun için uygun iklim koşullarının yaşadığınız yerde olması da önemli bir husustur. Aksi takdirde kudret narı ağacını yetiştirmeniz söz konusu değildir.

Kudret Narı Ağacı Yetiştirilmesi

Kudret narı ağacı yetiştirilmesi oldukça kolay olup isteyen herkes ev ortamında bile yetiştirebilir. Bahsedeceğimiz oldukça pratik bilgiler sayesinde bu narı yetiştirmeniz söz konusudur.

Kudret ağacı narı yaklaşık olarak 13-16 metre uzunluğuna kadar büyüdüğü bilinmektedir. Gerekli uzunluğa ulaştıktan sonra ise üzüm üretmeye başlar. Diğer kabakgiller familyasında olduğu gibi bu bitki türü de gelişimini sürekli olarak devam ettirdiği bilinmektedir. Kudret ağacı yetiştirmek isteyenler için üzerinde durmamız gereken önemli konulardan bir tanesi bu ağacın gün içinde en az 6-7 saat arasında güneş ışığı görmesidir. Yaşadığınızı bölge eğer güneyde yer alıyorsa gölgenin ve güneşin tam orta noktasında bulunması kudret narı ağacının büyüyüp gelişmesi açısından oldukça önemlidir.

Kudret narı yetiştirmek isteyenleri kullanacağı toprağın 6.7-5.5 arasında bir pH değerine ulaşmış olması gerekir. Ancak bu sayede kudret ağacı narı yetiştirmek mümkündür. Bunun yanı sıra topraktan çok fazla verim elde etmek isteyenler için belirli düzeylerde gübre ekiminin de yapılması uygundur. Yaz mevsimine yaklaşıldığı müddetçe kudret narı ağacının uzaması büyümesinde oldukça yüksek bir gelişme görülür. Bu durum bize kudret narı ağacı yetiştirmek isteyenler için ne kadar güneş varsa o kadar gelişmenin olduğunu bilgisini vermektedir.

Kudret Narı Ağacı Toplanması

Kudret narı meyvesinin toplanması için çok fazla nemli toprağın olmaması gerekir. Aksi takdirde ağacınızın çok kolay bir şekilde çürüdüğünü görebilirsiniz. Ağacın sulanması durumuna da dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde kudret narı meyvesinin büyümesi imkansızdır. Bunun yanı sıra kudret narı ağacı toplanması için sarmaşık kafes kullanımını önermekteyiz. Bu kudret narı meyvesinin gelişimi açısından oldukça önemli bir husustur. Bu kafes sistemi için eşit aralıklı desteklerin ya da çitin arasına yapmanız mümkündür. Bu kafes size kudret narı ağacından daha kolay bir şekilde hasat yapmanızı sağlar.

Kudret narı meyvesi tıpkı üzüm asmasına benzeyen bir bitki türüdür. Temmuz ile Ağustos aylarında sarı renkte çiçeklerini açmaya başlar. Eğer dışarıdan hazır olarak kudret narı almak istiyorsanız dalından toplanan meyveleri Eylül ile Ekim aylarında pazardan alabilirsiniz.

]]>
Kudret Narı Kapsülü https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-kapsulu.html Fri, 16 Nov 2018 10:40:50 +0000 Kudret narı kapsülü, kudret narı baklagiller familyasından, ince gövdeli, tırmanıcı özelliğe sahip ve bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları el şeklinde parçalı ve saplıdır. Kudret narının vatanı Hindistan olarak bilin Kudret narı kapsülü, kudret narı baklagiller familyasından, ince gövdeli, tırmanıcı özelliğe sahip ve bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları el şeklinde parçalı ve saplıdır. Kudret narının vatanı Hindistan olarak bilinse de Türkiye, İtalya ve Akdeniz ülkelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye'nin çoğunlukla bursa ve Yalova civarında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kudret narının meyve ve yaprakları vitamin ve mineraller bakımından zengin olan bir bitki çeşididir. Kudret narı kalsiyum, fosfor, demir ve B vitaminleri içermektedir. Kudret narı kapsülü, adından da anlaşılacağı gibi insan vücudunda adeta doping etkisi yapan şifalı bitkilerin başında gelmektedir. Son yıllarda değeri çoğalan kudret narı kapsüller insanlar için olağanüstü gıda takviyesidir. Kudret narı kapsülü kullanımda 12 yaşından küçük olan çocukların ve hamile olan bayanların bir doktor kontrolünde kullanmalarında yarar vardır. Özellikle belirtmek gerekir kudret narı kapsülü bir ilaç değildir sadece vitamin takviyesidir.

Kudret Narı Kapsülü Faydaları

 • Kudret narı kapsülü iyi bir öksürük kesici ve ateş düşürücüdür.
 • Kudret narı kapsülü bağırsakların düzenli bir biçimde çalışmasını sağlar ve bağırsak kurtlarına karşı düşürücü bir etkiye sahiptir.
 • Kudret narı kapsülü kısır olan kadınlar da kısırlığının geçmesinde kullanılmaktadır.
 • Kudret narı kapsülü karaciğer bozukluklarında bozuklukların düzelmesi amacı ile kullanılır.
 • Kudret narı kapsülü tümörler, romatizmada, yaralarda, kadınlarda adet problemlerinde, sıtmada, kolik de, diyabette, ateşli durumlarda ve bağırsak kurtlarına karşı kullanılmaktadır.
 • Kudret narı kapsülü erkek ve kadında cinsel gücü artırıcı bir özelliği vardır.
 • Kudret narı kapsülü uyuz ve egzama gibi deri rahatsızlıklarına faydası vardır.
 • Çin’ de kudret narı kapsülü mide ve bağırsak iltihapların da, iştahı olmayan insanlarda ve meme kanserine karşı kullanılmaktadır.
 • Kudret narı kapsülü bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kudret narı kapsülü doktorların antibiyotik önerdiği hastalarda takviye amaçlı kullanmaktadırlar.

]]>
Kudret Narı Hemoroid https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-hemoroid.html Fri, 16 Nov 2018 13:14:01 +0000 Kudret narı hemoroid, halk arasında acayip elma olarak bilinen kudret narı tıpkı bal kabağının iç rengi gibi altın sarısı rengindedir. Tam bir şifa kaynağı olan kudret narının içinde fasulyeye benzer şekilde mey Kudret narı hemoroid, halk arasında acayip elma olarak bilinen kudret narı tıpkı bal kabağının iç rengi gibi altın sarısı rengindedir. Tam bir şifa kaynağı olan kudret narının içinde fasulyeye benzer şekilde meyve tohumları bulunmaktadır. Ülkemizde Yalova ve Bursa illerinde yetişmektedir. Ve artık hemen hemen bütün pazarlarda ve marketlerde rahatlıkla bulunabilmektedir. Kudret narı gereğinden çok fazla miktarda tüketilirse zehirlenmelere yol açabilmektedir. Özellikle gebe olan kişilerin dahili yada harici olarak tüketmemesi gerekir. Maalesef tadının kötü olması kudret narının olumsuz bir özelliğidir. Vitamin olarak E, C ve A vitaminlerinin adeta deposudur. Doymamış yağ ve linolenik asitler içeren kudret narı, magnezyum, fosfor, demir, kalsiyum ve fosfor içeren bir besindir.

Kudret narı hemoroid için nasıl kullanılmalıdır

Halk arasında basur olarak da bilinmekte olan hemeroid toplardamar ağırlıklı submuközvekenlerin genişlemiş halinin dışarı sarkması durumudur. Hemeroid iç hemeroid ve dış hemeroid olarak 2 ye ayrılır. İçte olduğu zaman ağrı ve kaşıntı olmaz dış hemeroid ise ele gelen küçük kabarcıklar şeklinde kendini göstermektedir. Kudret narını kullanarak yapılan hemeroid tedavisi dış hemeroidler için daha etkili olmaktadır. Kudret narının hemeroid tedavisinde iyileştirici ve antioksidan özellikleri devreye girmektedir. Ayrıca anti inflamatuar özellikleri de devreye girmektedir. Dışkının yumuşamasını sağlar ve hemeroidden kaynaklanan ağrı ve sızı hissinin de hafiflemesine yardımcı olur.

Kudret narı hemeroid için harici olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. 1 adet olgunlaşmış kudret narı ezilmek sureti ile hamur haline getirilir. Ve  Hemeroid oluşmuş alana doğrudan sürülerek uygulanır. Ağrıyı azaltmaya yardımcı olan kudret narı aynı zamanda yanma ve kanama hissi varsa bu duruma da çok iyi gelmektedir.            

]]>
Kudret Narı Egzama https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-egzama.html Sat, 17 Nov 2018 02:02:47 +0000 Kudret narı egzama, insanlar arasında mayasıl diye bilinen egzama, derinin kaşıntı ile birlikte sulanması şeklinde oluşan bir tür iltihaptır. Tıp dilindeki ismi erythema perniodur. İnsanlarda kaşıntı ve kızartı ile orta Kudret narı egzama, insanlar arasında mayasıl diye bilinen egzama, derinin kaşıntı ile birlikte sulanması şeklinde oluşan bir tür iltihaptır. Tıp dilindeki ismi erythema perniodur. İnsanlarda kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. 

Egzama çeşitli sebeplerle insanlarda ortaya çıkabilir. Bu sebepler, ruhsal bozukluklar olabileceği gibi alerjik rahatsızlıklardan veya deriyi tahriş eden ilaçlardan, çeşitli maddelerden de ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda ise irsidir.
Egzama, insan vücudunun hemen hemen her bölgesinde meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Meydana geldikleri yere göre de isim alırlar. Bu egzama rahatsızlığının tedavisinde en etkili ilaçlardan biride kudret narıdır.

Egzama rahatsızlığın da tedavinin ilk şartı strese girmemek ve egzama rahatsızlığı olan yerleri kaşımamaktır. Ayrıca egzama rahatsızlığı olan bölgeden su ve sabunlu suyu uzak tutmak gerekir. Egzama rahatsızlığı olan bölgeye normal su yerine permanganatlı su ya da rivanollu su kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunların yanı sıra diyeti de ihmal etmemek gerekmektedir. Baharatlı, acılı ve fazla yağlı olan kızartma gibi yiyeceklerden uzak kaçınılmalıdır. Egzama rahatsızlığı olan bölgenin dışarıdan oluşabilecek mikroplara karşıda korumak gerekir. Kudret narı egzama rahatsızlığının en önemli tedavi şeklidir. Bu kudret narı egzama tedavisinde kudret narını ağız yoluyla tüketildiği takdirde ya da kudret narını farklı yöntemlerde kullanarak kullanıldığında egzama rahatsızlığında fayda göstermektedir Egzama rahatsızlığının en etkili yöntemi zeytinyağlı kudret narı ilacıdır.

Egzama Yaralarına Zeytinyağlı Kudret Narı İlacının Yapılışı

Elinize bir yarım litrelik bir şişe alarak içerisine zeytinyağı koyunuz. Koyduğunuz yağın içerisine de bir tane kudret narı katınız ve şişenin ağzını güzel bir şekilde kapatarak güneş gören bir yerde içine attığınız kudret narı eriyinceye kadar bekletiniz. Eriyince zeytinyağlı kudret narı ilacınız hazır hale gelmiştir.

Egzama Yaralarına Zeytinyağlı Kudret Narı İlacının Kullanımı

Kullanmadan önce iyice karıştırıp egzama rahatsızlığı olan bölgelere pamuk yardımıyla her gün sabah akşam geçene kadar sürünüz.

]]>
Kudret Narı Nasıl Tüketilir https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-nasil-tuketilir.html Sat, 17 Nov 2018 07:54:03 +0000 Kudret narı nasıl tüketilir;  kudret narı tropik iklim bölgelerinde özellikle Doğu Afrika,  Asya ve Karayip adalarında doğal olarak yani kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Ancak Uzak Doğu ve Güney Amerika bölgelerinde Kudret narı nasıl tüketilir;  kudret narı tropik iklim bölgelerinde özellikle Doğu Afrika,  Asya ve Karayip adalarında doğal olarak yani kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Ancak Uzak Doğu ve Güney Amerika bölgelerinde ise gıda ve ilaç yapımı için özellikle yetiştirilen bir bitkidir. Kudret narı sarmaşık görünümünde tek yıllık bir bitkidir. Görünüş olarak yaprakları yelpazeyi andıran bir bitki olan kudret narının meyveleri önce yeşildır. Olgunlaştıkça bu yeşil renk turuncu-kırmızı renge dönüşmektedir. Kudret narının yaprak ve meyveleri vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kudret narı kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri açısından da son derece zengindir. Kudret narının bütün kısımları ve öz suyu çok acı olduğundan tek başına tüketilmemektedir. Ancak bal ile tatlandırılarak kullanılabilir. 

Kudret narının faydaları;  

Kudret narı ülser, kolit, gastrit, 12 parmak, mide bağırsak sistemindeki hemen hemen her hastalığa faydası vardır. Ayrıca kudret narı karaciğer hastalıklarına, sedef ve egzama hastalığına, hücre yenilenmesine yardımcı olur. Bağırsak tembelliğini giderir, yanık ve yara olan bölgeye lapa olarak uygulandığı taktirde faydası çok büyüktür. E vitamini açısından da oldukça zengindir, kabızlığı giderir, şeker hastalığı içinde faydalıdır.

Kudret narı kullanımı;  

Kudret narı meyvesi olgunlaştıktan sonra yani kavun içi rengini alınca tüketilecek kadar miktar kudret narını bir tabak içerisinde iyice eziyoruz. Daha ezdiğimiz kudret narının üzerine bir miktar bal gezdirerek tatlandırıyoruz. Hazırladığımız bu karışımı her sabah aç karnına bir çorba kaşığı yiyoruz.
Eğer ki kudret narını taze olarak bulamadığımız zaman çekirdeklerini temizleyip küçük küçük doğrarız. Daha sonra doğradığımız kudret narını bir kavanoza doldurup üzerine bal dökerek kavanozun ağzını iyice kapatıyoruz. Bu şekilde hazırladığımız kudret narını bir ay beklettikten  sonra kullanıma hazır hale getiriyoruz. 

Kudret narının bal ile  kullanımı;

Ancak bal ile tüketilmesi sakıncalı olan kişilerin yani şeker hastalığı olanlar gibi. Bu hastalarda kudret narını organik zeytinyağı içerisinde ortalama 5-6 ay kadar beklettikten sonra her sabah bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadar aç karnına tüketebilirler. Aynı şekilde kudret narının taze ve olgunlaşmamış meyveside zeytinyağı ile karıştırılarak bir kavanoz içerisinde bir ay kadar beklettikten sonra yine aç karnına bal ile karıştırılıp bir çorba kaşığı yenebilir. Kudret narını tüketirken dikkat edilmesi gereken şey kudret narı yedikten hemen sonra tekrar birşey yenilip içilmemelidir. Ayrıca bu karışım ortalama bir ay kullanılmalıdır.
]]>
Kudret Narı Bağırsak https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-bagirsak.html Sun, 18 Nov 2018 07:25:15 +0000 Kudret narı bağırsak, Son zamanlarda fastfood tüketiminin artmasıyla birlikte mide rahatsızlıklarına oluşmasına bunun sonucunda da sindirim problemlerin yaşanmasına yol açmaktadır. Katı gıdaların fazla tüketilmesi ile lif Kudret narı bağırsak, Son zamanlarda fastfood tüketiminin artmasıyla birlikte mide rahatsızlıklarına oluşmasına bunun sonucunda da sindirim problemlerin yaşanmasına yol açmaktadır. Katı gıdaların fazla tüketilmesi ile lifli gıdalara öncelik verilmemesi vücuttaki sindirim sistemini olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu durum ciddi hastalıkları ortaya çıkarmıştır. Lifli gıdalar sindirim sisteminin düzenli çalışabilmesi için önemlidir. Düzenli olarak lifli gıdalar tüketen kişilerin hazımsızlık ve kabızlık sorununu en aza indirger; hatta tamamen ortadan kaldırmasını sağlar. Aynı zamanda kudret narı bağırsak tüylerinin sağlığını da korur. Lifli gıdaların tüketilmesi beslenme düzensizliğini azaltır, Uzun süre hareketsizlikte mide ve bağırsak çalışmasını olumsuz etkilemektedir. Bağırsak ve mide problemlerinin en etkili bitkisi kudret narıdır.

Kudret narı nasıl bir şifa deposudur

Kudret narı bitkisi ülkemizde uzun yıllardır şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kudret narı bitkisinin yetişme ortamı tropikal iklimlerdir. Bu yüzden Türkiye'nin güney bölgelerinde yetiştirilmektedir. Kudret narı bitkisinin meyvesi ilginç bir görünüme sahip olmakla birlikte bünyesinde hücre yenileyici pek çok birleşimi barındırır. Bağırsak problemlerine fayda sağlayan kudret narı, kabızlık, hazımsızlık ve hemoroid tedavilerinde ülkemizde oldukça yaygın olan bitkisel tedavilerde kullanılmaktadır. Bağırsaktaki bakterilere karşı antioksidan üreterek yok olmasını sağlar. Bünyesindeki su oranı fazla olduğu için bağırsaktaki su ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Kudret narı bağırsak için nasıl kullanılmalıdır

Bağırsak problemlerinin kudret narı uygulaması ise kudret narının meyvelerini çekirdeğinden ayrılarak bal ile karıştırılır ve üzerine zeytinyağı ekleyerek mide ile bağırsak sorunlarında ve açık yaralarda aktif olarak kullanılır. Mide-bağırsak ülseri, kabızlık, hazımsızlık, hemoroit gibi bağırsak problemlerini hücre yenileyici özelliği ile hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Bağırsak problemlerinden ülseratif kolit ve kolit gibi tedavilerde destekleyici olarak kullanılır. Kudret narının gereğinden fazla kullanılmaması gerekir. Hastalığın tedavisinde diğer yöntemlerle birlikte bu meyvenin kürünü de kullanırsak daha etkili sonuçlar alabilmemiz mümkündür. Kudret narı bağırsak solucanlarını öldürülmesinde oldukça etkili antioksidan salgılar. Kudret narının içerisinde güçlü antihelmintik bileşikleri mevcuttur. Toksinlerin ve serbest radikallerin kolayca dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bağırsak problemlerinin çözümü için 5-10 adet kudret narı tohumu kurutulur. Ardından ezilerek toz haline getirilir. Elde edilen toz bir hafta boyunca günde 2 defa tüketilir.

Kudret narı bağırsak problemlerinden basur da nasıl kullanılır

Bu bitkinin antioksidan ve iyileştirici özellikleriyle basur belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Antiinflamatuar özellikleri de mevcuttur. Bağırsakta bulunan dışkının yumuşamasına yardımcı olur. Dışkının çıkması sırasında acı ya da yanma hissini azaltır. Basur için kudret narı ezilerek hamur haline getirilir. Bu hamur yanma oluşan yerlere doğrudan kullanılır. İnflamasyonu azaltarak olası kanama durumunu da yok eder. Kudret narı bağırsak problemlerini başta olmak üzere hemoroid kabızlık kolit gibi rahatsızlıklara da son derece etkili bir şekilde müdahale ederek hastalıkları ortadan kaldırmaktadır.

]]>
Kudret Narı Basur https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-basur.html Mon, 19 Nov 2018 00:06:13 +0000 Kudret narı basur: Kudret narı ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılan, turuncu rengi olan bir bitkidir. Kudret narı, A vitamini, C vitamini, folat, magnezyum, manganez, kalsiyum, karbonhidrat, fosfor, demir, protein ve çeşitl Kudret narı basur: Kudret narı ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılan, turuncu rengi olan bir bitkidir. Kudret narı, A vitamini, C vitamini, folat, magnezyum, manganez, kalsiyum, karbonhidrat, fosfor, demir, protein ve çeşitli B vitaminleri içerir. Son derece düşük bir kalorisi vardır. Lif yönünden son derece zengin olup, sindirim sisteminin gelişmesi için yardımcı olan oleik asit (doymamış yağ) ve linolenik asit (önemli bir omega-6 yağ asidi) içermektedir. Kudret narı aktarlardan yada pazarlardan da alınabilir.

Meyveleri özellikle bağırsak ve mide sorunları başta olmak üzer birçok sağlık problemi için uzmanları tarafından önerilmektedir.  Kudret narı basur, kabızlık, mide ülseri için kullanılabildiği gibi cilt hücrelerinin hızla onarılmasını sağladığından, yaraları iyileştirme amaçlı olarak, topikal olarak da kullanılmaktadır.

Kudret Narı Kullanım Usulleri:

 • Meyve suyu olarak veya yemeklere eklenebilir.
 • Kudret narı suyunu, bal, elma veya havuç suyu kullanılarak tatlandırılabilir.
 • Erken doğuma sebep olabileceğinden, hamile kadınlar için önerilmez.
 • Kudret narı ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen bu hamur, deride yanma oluşan alanlara doğrudan uygulanır. İnflamasyonu azaltmaya yardımcı olan bu uygulama, aynı zamanda muhtemel bir kanamayı da azaltır.

Kudret Narının Faydaları:

 • İshal ile diğer sindirim problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Hemoroite faydalıdır.
 • Bağırsak solucanlarını giderir
 • Kilo vermede etkilidir
 • Kansere karşı koruma sağlar
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kolesterolü düşürmede faydalı olur
 • Karaciğer sağlığı için faydalıdır.
 • Diyabete karşı faydası olur.

Kudret Narının Basur İçin Kullanımı:  

Hemoroit,  halk arasında basur bilinen bir illettir. Basur; sürekli oturarak iş yapanlarda, değişik nedenlerle sık sık kabızlık sıkıntısı çekenlerde, beslenmesine dikkat etmeyenlerde, stres, genetik gibi sebeplere de bağlı olarak da gelişim gösteren, bununla birlikte yaşla da doğru orantılı olarak oluşum sıklığı artan, ıkınma ile rektumdaki toplardamarların genişleyip,  basur memesi olarak tabir edilen bir et parçası biçiminde, elle hissedilir hale gelmesi halidir. İyileştirme  ve antioksidan özellikleri bulunan Kudret narı basur belirtilerini azaltmaya yardım eder. Kudret narı ezilerek hamur haline getirilir. Bu hamur basur memeleri ile yanma oluşan alanlara doğrudan uygulanır. İnflamasyonu azaltmaya yardım ederken aynı zamanda olası bir kanama durumunuda azaltır.

]]>
Kudret Narının Saça Faydaları https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-narinin-saca-faydalari.html Mon, 19 Nov 2018 05:32:54 +0000 Kudret Narının Saça Faydaları, kudret narı, Her derde deva olmasıyla ünlü olan kudret narı meyvesi şifa vermekle yetinmiyor güzelliğinize de güzellik katıyor. Kudret narı bakliyatlar familyasından olup başta Türkiye olmak üz Kudret Narının Saça Faydaları, kudret narı, Her derde deva olmasıyla ünlü olan kudret narı meyvesi şifa vermekle yetinmiyor güzelliğinize de güzellik katıyor. Kudret narı bakliyatlar familyasından olup başta Türkiye olmak üzere Akdeniz ülkelerinde yetişen ve görünümüyle halkın garipsediği faydalı bir meyve türüdür.

Kudret Narının Saça Faydaları:

Cilt yenileyici özelliği sayesinde güzellik alanında yer eden kudret narı saç bakımını da es geçmiyor. Saçlı deri hastalıklarından tut içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde saça güç ve parlaklık kazandırmasına kadar saçta olumlu performans göstermektedir. Yani dökülmüş ve yıpranmış saçlarınızı kudret narı yağı ile saç diplerine masaj ile uygularsanız en kısa sürede olumlu sonuçlar alırsınız. Kudret narının içinde bol miktarda demir ve en önemlisi E vitamini bulunduğu için özellikle genç hanımların çeşitli saç şekillendirme sonucu oluşan saçtaki yıpranmalara karşı savaşmakta kullanılabilir. Kudret narının antibiyotik etkisi ise gözden kaça bilecek bir özelliği değildir. Özellikle kuru saç ve saç diplerinde görülen kepek ve saçlı derideki egzama gibi problemlerinin önüne çıkar. Saçlı derideki yaraların iyileşmesine yardımcı olur.  

Kudret Narının Kullanım Şekli: Kudret narı meyvesinin çayı ve yağı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Mide rahatsızlıkları gibi bazı rahatsızlıklarda sadece meyvesi de yenilebilir. Saç bakımında ise kudret narının yağını uygulamak en kolay yöntemidir. 


]]>
Kudret Narı Gastrit https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-gastrit.html Tue, 20 Nov 2018 03:24:42 +0000 Kudret Narı Gastrit, yanma, mide gazı ve şişlik gibi bazı durumlarda meydana gelen gastrit, reflü ve ülser eğer tedavi edilmezse tehlike arz eder. Bunun sonucunda mide kanserine kadar gidebilir. Modern tıp alanında çeşitli bir Kudret Narı Gastrit, yanma, mide gazı ve şişlik gibi bazı durumlarda meydana gelen gastrit, reflü ve ülser eğer tedavi edilmezse tehlike arz eder. Bunun sonucunda mide kanserine kadar gidebilir. Modern tıp alanında çeşitli birçok ilaç tedavileri olsa bile tamamen iyileşme oldukça zor olur. Alternatif tamamlayıcı tıp olarak en etkili olan bitkisel tedavi şekli ise bazen çok fayda sağlamaktadır. Mide rahatsızlıkları için kudret narı oldukça fayda sağlar. Kudret narı sayesinde mide rahatsızlıkları hafifletilebilir diyen bitki uzmanları bu şifalı bitkinin mucizesini açıklamaktadır. 

Kudret Narı Gastrit Tedavisi

Halk arasında kudret narı olarak bilinmekte olan ''mormordica'' isimli bitki içindeki ''charantine'' adı verilen etken olan madde sayesinde bu mide gastrit rahatsızlığının altında yatan problemi çözmektedir. Mide içindeki yaşayan helicobacter pylori adı verilen bu zararlı bakteri midede bulunan asidi artırarak başta gastriti olmak üzere reflü ile ülseri de tetiklemektedir. 1982 senesinde Doktor Barry Marshall tarafından keşfedilen ve bu bilimsel keşif tam 23 yıldan sonra Nobel tıp ödülünü almaya hak kazanmıştır. İşte kudret narı midede yaşamakta olan bu bakterilerin aktivesini baskılar ve gastriti durdurur ve mide ile bağırsakta oluşan yaraların tedavisinde bir numara olduğunu kanıtlar. Doktorlar halkımızın uzun seneler boyunca mide hastalıkları ve diyabette kudret narının tedavi edici özelliklerinden faydalandıklarını söylerken bu tür bir bilgi modern tıptan daha önce karşılaşılmasına ise ''mucize'' gözü ile bakmaktadırlar. 

Kudret Narı Gastrit İçin Nasıl Kullanılır

Bu şifalı bitkinin çok farklı kullanım biçimleri bulunmaktadır. Gastrit ve daha birçok mide rahatsızlığı için kudret narının nasıl kullanıldığını açıklayalım. Kudret narı nasıl kullanılır öğrenelim.

 • Kudret narı kapsül şeklinde de satılmaktadır. Günde iki, üç defa alınır.
 • Taze olan kudret narı meyvesi olgunlaştığı zaman ezilerek balla karıştırılıp kullanılır. Kudret narı bitkisinin kullanılan yeri ise meyve kısmıdır. Çekirdek kısmı zehirli olabileceğinden dolayı temizlenerek tüketilmesi gerekir.
 • Kudret narını sabah akşam yemeklerden önce bir tatlı kaşığı kadar alın. 
 • Tüketim şekli ile hazırlanmış ve doğal marketlerde satılan kudret narını kolaylıkla bulabilirsiniz. 
 • Kudret narı meyvesi genelde zeytinyağı ve balla karıştırılarak hazırlanmaktadır.
 • Kudret narı meyvesi ve zeytinyağı ile yapılan ürünlerde yine doğal ürün satılan marketlerden satın alınabilir.

]]>
Kudret Narı Cilde Faydaları https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-cilde-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 03:04:40 +0000 Kudret Narı Cilde Faydaları;  kudret narı sarmaşık görünümünde tek yıllık bir bitkidir. Yaprakları yelpazeyi andıran bir bitki olan kudret narı tropik iklim bölgelerinde özellikle Doğu Afrika ve Asya'da doğal olarak yetişir Kudret Narı Cilde Faydaları;  kudret narı sarmaşık görünümünde tek yıllık bir bitkidir. Yaprakları yelpazeyi andıran bir bitki olan kudret narı tropik iklim bölgelerinde özellikle Doğu Afrika ve Asya'da doğal olarak yetişir. Kudret narının meyveleri önce yeşildir. Olgunlaştıkça bu yeşil renk turuncu-kırmızı renge dönüşmektedir. Kudret narının cilde daha doğrusu tüm vücut fonksiyonları için adeta doğanın bir mucizesidir. Kudret narı ciltte oluşan egzama, sedef hastalığı, yara ve yanık tedavisi için güvenle kullanılabilen bir doğada bulunan bir mucizedir. Kudret narı yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir. İçerdiği bu vitamin ve mineraller sayesinde insanların bağışıklık sistemi güçlenir. Egzama ve cilt hastalıklarına birebirdir. Ayrıca kudret narı ciltteki yaraların çabuk kapanmasına da yardımcı olur.

Kudret narı cilde faydaları, kullanılışı;  kudret narını cildinize uygulamak için temiz bir kap içerisine kudret narı, bir tatlı kaşığı tatlı badem yağı,  bir tatlı kaşığı jojoba yağını ekleyerek iyi karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra bu karışımı yara, egzama gibi cildin problemli olan bölgesine bu karışımdan sabah  ve akşam olmak üzere günde iki kez sürüyoruz. Bu karışmış uyguladıktan kısa bir süre sonra cilt üzerindeki olumlu etkilerini hemen göstermeye başlayacaktır. Ayrıca kudret narı güneş yanıkları yani güneşin zararlı ışınlarına karşıda adeta koruyucu bir kalkan görevi üstlenmektedir. 
]]>
Kudret Narı Nasıl Yapılır https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-nasil-yapilir.html Wed, 21 Nov 2018 17:13:04 +0000 Kudret Narı Nasıl Yapılır, Kudret narı mide ve sindirim yolunda bulunan rahatsızlıklara iyi gelmektedir.  Yüksek tansiyon rahatsızlığında tansiyonun kontrol edilmesinde etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Ayrıca kıs Kudret Narı Nasıl Yapılır, Kudret narı mide ve sindirim yolunda bulunan rahatsızlıklara iyi gelmektedir.  Yüksek tansiyon rahatsızlığında tansiyonun kontrol edilmesinde etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Ayrıca kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır. Kudret narı çiğ biçimde de yenebilmektedir. Tazeyken toplanan kudret narı, acı olduğundan dolayı yenilememektedir. Fakat bazı türleri özellikle halen yeşilken salatalık düzeyindeyken sulu yapısıyla çoğu sebze ve yeşilliklerden daha uygun tadıyla meyve gibi yenilebilmektedir. Salata malzemesi olarak da kullanılabilmektedir. Çoğu meyvenin çekirdeğine yaklaşılırken tatsızlaşırken, beyaz çekirdekliler bir tarafa bırakılırsa, kudret narında en tatlı yerin çekirdek çevresindeki kırmızı dokunun olması ilginçtir.

Kudret narı nasıl yapılır: Tazesinin olmadığı zamanlarda da beklenen şifasından yararlanmak ve etki gücünü arttırmak üzere kudret narını, zeytinyağı ve halis balla kullanmak yaygın bir uygulamadır. 

Ballı kudret narı macunu malzemeleri:
 • Yarım kg halis bal
 • Bir adet kudret narı (olgun sarı – turuncu renkli, bir ucu açılmış olanlar tercih edilebilir.)
Ballı kudret narı macunu hazırlanışı: Kudret narı yıkanarak varsa sap kısmından ayrılır. Kırmızı zarlı çekirdekleri ayıklanır. Kudret narı mümkünse elle, değilse bir bıçak marifetiyle küçük parçalara ayrılır. Rendeleme veya mutfak robotundan geçirme yöntemi sonucu hızlandırsa da tesirinin azalacağı endişesiyle ve metal değdirmemek amacıyla meyvenin bir tahta kaşıkla ya da havanda ezilmesi yöntemini tercih edenler de vardır. Parçalar bir kavanoza konulup ve bal da üstüne dökülür. Kudret narı meyvesi hafif olması  nedeniyle üste çıkacaktır. Bekleme sürecinde bir miktar sulanması normal olup bozulduğunu göstermemektedir. Ballı kudret narı macunu 30-40 gün kadar sürede olgunlaşarak kullanıma hazır hale gelecektir.

Zeytinyağlı kudret narı macunu malzemeleri:
 • Yarım litre halis zeytinyağı
 • Bir adet büyük olgun sarı kudret narı
Zeytinyağlı kudret narı macunu hazırlanışı: Kudret narı yıkanıp ve çekirdekleri ayıklanır. Kudret narı mümkünse elle, değilse bir bıçak marifetiyle küçük parçalara ayrılır. Parçalar kavanoza konulup ve üstüne zeytinyağı dökülür. Kudret narları birkaç 20-25 gün bekletildikten sonra, yumuşayıp pelte durumuna gelerek zeytinyağı içerisinde dağılır ve kullanılabilecek kıvama ulaşır. Bu süreçte ara sıra çalkalanıp ve kavanozun kapağı açılarak havası alınmalıdır. Zeytinyağlı kudret narı macununun olgunlaşması için altı ay kadar beklemek gereklidir. Bekleme sürecinin ilk birkaç haftasının güneşte, daha sonra gölgede olması gerektiğini tavsiye edenler olduğu gibi yalnızca gölge bir yerde bekletilmesi gerektiği görüşünde olanlar da vardır.
]]>
Kudret Narı Çayı https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-cayi.html Thu, 22 Nov 2018 13:00:29 +0000 Kudret narı çayı, insanlar tarafından direk olarak sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla tüketilen çaylardan biridir. Bu çay birçok zaman bu nedene bağlı olarak keyfi olarak tüketilmemektedir. Kudret narı çayının hazırl Kudret narı çayı, insanlar tarafından direk olarak sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla tüketilen çaylardan biridir. Bu çay birçok zaman bu nedene bağlı olarak keyfi olarak tüketilmemektedir. Kudret narı çayının hazırlanışı çok basittir. İnsan vücudunda çok büyük etkileri olan bu kudret narı çayı, hemen hemen herkes tarafından tüketilebilen bir çaydır. Yaygın bir şekilde tüketilen bu çayın 12 yaşından daha küçük olan insanlar tarafından tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu yaştaki insanlarda kudret narı çayı farklı yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler bazen çok ciddi olabileceği için büyük problemler ortaya çıkabilir. Kudret narı aslında tropikal bir çaydır. Bu nedenle bu çayın da tropikal bir çay olduğunu söyleyebiliriz. İnsan vücudunda çok ciddi faydaları olan bu çay, doğru bir şekilde tüketildiğinde birçok sorunun çözülmesinde etkiler gösterir. Herkeste aynı etkiyi göstermese bile insanların yüzde yetmişinde olumlu sonuçlar ortaya çıkarır. Kudret narı acı bir bitki olduğu için kudret narı çayı da bir o kadar acı olur. Bu bitki çayının faydalarının zarar görmemesi için şekerle tatlandırmak yerine farklı reçellerle ya da bal ile tatlandırmak sizler için çok daha iyi olacaktır. 

Kudret narı çayı nasıl yapılır
Kudret narı çayının hazırlanması için öncelikle kudret narının kurutulmuş yaprakları gerekmektedir. Bu yaprakların tam olarak kurumuş olması gerekmektedir. Çünkü kudret narı çayı, kuru nar yapraklarından yapılmaktadır. Kuru yaprakları isteğinize bağlı olarak kendinizde kurutabilirsiniz aktarlarda da bulabilirsiniz. Kuru yaprakları bulduktan sonra iki üç çay kaşığı kadar kuru kudret narı yaprağı elde edin. Daha sonra ise kaynamış su içerisine sıcakken kuru kudret narı yaprağı atın. En az 10 dakika kadar demlendirin. Artık kudret narı çayı hazırdır. Bu çayı günde en fazla 3 bardak kadar yani 750 ml kadar kullanabilirsiniz. 

Kudret narı çayının faydaları:
 • Kan şekerinin dengelenmesi: Özellikle şeker hastalarının bu çayı tüketmesi durumunda etkiler yaklaşık 15-20 dakika kadar bir sürede etki göstermektedir. 
 • Karaciğer hastalıklar: Karaciğerde meydana gelen birçok problemin giderilmesi için yapılan tedavilerin beraberinde kullanıldığında ciddi olarak karaciğer sorunlarını giderebilir. 
 • Kolesterol: Kolesterol yüksekliği sorunları olan insanlarda bu problemlerin giderilmesi için kudret narı çayı kullanılabilir. Fakat bunun için düzenli olarak en az 6 ay kadar bu çayın tüketilmesi gerekmektedir. 
 • Öksürük: Özellikle inatçı öksürüğün giderilmesi için sıcak sıcak kudret narı çayını tüketebilirsiniz. Fakat bazen bazı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan öksürük sorunlarında ortadan kalkmayabilir.
 • Kabızlık: Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan kabızlık sorunlarında bu problemlerin çözülmesi için bu çayı tüketebilirsiniz. Bu çayı aşırı bir şekilde tüketmekten kaçınmalısınız.
 • Bunların yanı sıra metabolizmanın hızlanması, antioksidan etkisi, ülser problemleri, sindirim sorunları gibi durumlarda da kudret narı çayı tüketilebilir. 
Yan etkileri:
Bu çay çocuklarda zehirlenme durumlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle çocukların bu çayı tüketmesi önerilmemektedir. Bunun yanı sıra diyabet hastalarında bu çay tüketilmeden önce doktor tarafından onay alınması gerekmektedir. Çünkü bazen aşırı diyabet durumlarında yan etkiler ortaya çıkabilir. Son olarak ise insanların bazısında karın ağrısı, ishal, kaslarda güçsüzlük ve mide ağrısı sorunlarına neden olabilir. 
]]>
Kudret Narı Yaprağı https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-yapragi.html Fri, 23 Nov 2018 08:55:24 +0000 Kudret Narı Yaprağı, Asya, Afrika, Güney Amerika ve Karayip ülkelerinde yetişen kudret narı, tropikal bir bitkidir ve kabakgiller familyasından gelir. Tırmanıcı asmaya benzeyen iri yaprakları olan kudret narı, yıllık bir bitkid Kudret Narı Yaprağı, Asya, Afrika, Güney Amerika ve Karayip ülkelerinde yetişen kudret narı, tropikal bir bitkidir ve kabakgiller familyasından gelir. Tırmanıcı asmaya benzeyen iri yaprakları olan kudret narı, yıllık bir bitkidir ve temmuz ve ağustosta sarı renkte oldukça hoş görünüşe sahip çiçekler açar. Kudret narının yaprakları, meyvesi ve tohumu ayrı ayrı kullanılabilir ve her birinin sağlık açısından birçok faydası vardır. Kudret narı yaprağı kalsiyum, demir ve fosfor minerali ve vitaminler açısından açısından oldukça zengindir ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. 

Kudret narı yaprakları nasıl temin edilebilir, kudret narı yapraklarını dilerseniz aktarlardan kurutulmuş olarak alabilirsiniz veya ağacın taze yapraklarını toplayarak güneş görmeyen serin bir yerde temiz bir bezin üzerine sererek yaklaşık bir hafta kurutarak kullanabilirsiniz. 

Kudret narı yaprağı nasıl kullanılır Bu şifalı bitkinin yaprakları çay olarak Asya ülkeleri ve birçok ülkede geleneksel ilaç olarak kullanılmaktadır. Kudret narının kurutulan yaprakları 2 su bardağı kaynamış suyun içerisine ilave edip yaklaşık 20 dakika demlendikten sonra soğutup süzerek yemeklerden sonra günde 3 defa yarım çay bardağı olarak içilebilir. Kudret narı yaprağından hazırlanan çayın tadı biraz eskidir. Bu nedenle tatlandırmak amacı ile şeker yerine bal kullanabilirsiniz. Yapraklar iri olmasından dolayı doğrayarak ya da elinizle parçalayarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kudret narı yaprağı doğranıp zeytinyağı ile karıştırılması ile hazırlanan macunlar egzama gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılabilir.

Kudret narı yaprağı faydaları nelerdir, Avrupa ülkesinde en çok tüketilen bitkilerden biri olan kudret narı yaprağı, alternatif tıpta yüzyıllardır önerilmektedir. 
 • Kudret narı yaprağından hazırlanan çay insülin duyarlılığını artırır ve bu nedenle şeker hastalığına iyi gelir.
 • Sıtmaya karşı korunmak amacıyla kullanılabilir.
 • Kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. 
 • Kudret narı yapraklarından hazırlanan çay ya da merhem hemoroid (basur) tedavisinde kullanılabilir. 
 • Yapraklardan demlenen çay düzenli olarak  tüketildiğinde kuru öksürüğe iyi gelir ve ateşi düşürür. 
 • Kudret narının yapraklarında bulunan antimikrobiyal özellikten dolayı yapraklardan hazırlanan merhem açık yaraları tedavi etmek amacıyla kullanılabilir. 
 • Mide ağrısı ve soğuk algınlığına iyi gelir. 
 • Mide ülseri ve bağırsak sorunlarının giderilmesine yardımcı olur 
 • Hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Rahimde oluşan yaralara iyi gelir.
 •  Karaciğeri güçlendirir
]]>
Kudret Narı Sivilce https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-sivilce.html Fri, 23 Nov 2018 15:37:39 +0000 Kudret Narı Sivilce, Kudret narı, tropik iklimin hakim olduğu bölgelerde, amazon havzasında, Doğu Afrika bölgesinde, Asya ve Karayip Adalarında doğal bir şekilde bulunan, Güney Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde ise özellikle gıd Kudret Narı Sivilce, Kudret narı, tropik iklimin hakim olduğu bölgelerde, amazon havzasında, Doğu Afrika bölgesinde, Asya ve Karayip Adalarında doğal bir şekilde bulunan, Güney Amerika ve Uzak Doğu ülkelerinde ise özellikle gıda ve ilaç maksatlı yetiştirilen bir bitki çeşitidir.

Tek senelik olan kudret narı bitkisi, tırmanıcı, sarmaşık tarzındadır ve yaz mevsiminde çiçek açar. Yaprakları, yelpaze biçiminde olup, kenarları dişli bir şekildedir. Sarı renkteki küçük çiçekleri, erkek ya da dişi olarak, ayrı saplar üzerinde bulunur. Meyveleril ilk olarak yeşilken, olgunken turuncu renkte, yaklaşık olarak 10-20 cm uzunluğunda, geniş bir mekik biçiminde olup, üzerleri girintili çıkıntılı ve pürüzlü görünür.

Ciltte oluşan bütün yaraları, sedef, alerji ve egzama gibi hastalıkları, bütün yanıkları hızlı bir şekilde iyileştirmektedir. Buna sivilceler de dahildir. Özellikle iltihaplı sivilceleri kurutur ve izlerini yok eder.  Kudret narı çok yüksek miktarda E vitamini ve çok fazla protein içererek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Yaralara sürüldüğü zaman çabuk kapanmasına yardımcı olur. Tüm cilt hastalıklarında, kudret narı lapa haline getirilerek sürülür. Kudret narı sivilce çıkan yerlere sürülüp, kuruyunca yıkanır. 
]]>
Kudret Narı Cilt Lekeleri https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-cilt-lekeleri.html Fri, 23 Nov 2018 21:57:31 +0000 Kudret narı cilt lekeleri, papara ve acayip elma gibi değişik isimleri de bulunan kudret narı kabakgiller familyasına ait tırmanıcı ve ince gövdeli bir bitkidir. Meyveleri 8-15 cm arasında olup, üzeri ise çıkıntılı Kudret narı cilt lekeleri, papara ve acayip elma gibi değişik isimleri de bulunan kudret narı kabakgiller familyasına ait tırmanıcı ve ince gövdeli bir bitkidir. Meyveleri 8-15 cm arasında olup, üzeri ise çıkıntılıdır. Önce yeşil olan bu meyve olgunlaşmaya başladıktan sonra altın sarısı rengine dönüşür. İç kısmında 20-30 adet fasulyeye benzeyen tohumlar bulundurur. Saymakla bitmeyecek kadar çok faydası olan kudret narının cilt yenileyici ve hücre yenileyici özellikleri bulunmaktadır. Bol miktarda E vitamini içerdiğinden dolayı yanık, yara, egzama, sedef ve cilt hasarlarının yenilenmesinde son derece etkilidir. Kudret narı ciltteki lekeleri ve hasarları içten tedavi etmektedir.  

Kudret narı cilt lekeleri için nasıl kullanılır

Kudret narı kendi güzel görüntüsünün ardında bize ve cildimize de güzellik ve bakım sağlamaktadır. Şeker hastalığı olanların bu meyveyi kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Kudret narı cilt güzelliğini sağlamak için kullanılan en etkili bitkisel şifa kaynaklarından biridir.

Kudret narının ciltteki lekeleri yok etme özelliğinden faydalanmak için  şu yöntemi kullanabilirsiniz.

Öncelikle kudret narını çekirdeklerinden ayırdıktan sonra meyveleri cam bir kavanoza yerleştirin ve üzerini tamamen kaplayacak şekilde organik bir zeytinyağı ile doldurun kavanozun kapağını kapatarak 1 ay süresince bekletin. Ve bu süreçte kavanozu sürekli çalkalamayı ihmal etmeyin. Kudret narı ile karıştıracağınız zeytinyağı ne kadar kaliteli ve saf zeytinyağı olursa kudret narının etkisi de o kadar fazla olacaktır. Sürecin sonuna doğru yağın etkisi ile kudret narının yavaş yavaş parçalandığını ve dağıldığını gözlemleyebilirsiniz. Bu karışımı cildinizdeki lekeli bölgelere sabah akşam krem şeklinde uyguladığınızda zaman içinde lekelerin hafifleyip yok olduğunu görebilirsiniz. Cilt için tam bir hücre yenileyici ve antioksidan özelliği taşır. Zaten cilt kendini E vitamini sayesinde yeniler. Bu özellikte kudret narının içerisinde fazlasıyla bulunur.

]]>
Kudret Narı Hapı https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-hapi.html Sat, 24 Nov 2018 13:30:23 +0000 Kudret Narı Hapı; isminden de anlaşılacağı gibi insan metabolizması üzerinde adeta doping etkisi yapan şifalı bitkilerin önde gelenlerindendir. Latince adı Momordica charantia olan kudret narı bitkisi bazı yörelerde Balsa Kudret Narı Hapı; isminden de anlaşılacağı gibi insan metabolizması üzerinde adeta doping etkisi yapan şifalı bitkilerin önde gelenlerindendir. Latince adı Momordica charantia olan kudret narı bitkisi bazı yörelerde Balsam armudu, Balsam elması, Acı Kabak, Acı Kavun ve Afrika hıyarı olarak da bilinir. Kudret narının yaprakları ve meyvesi vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Özellikle kalsiyum, fosfor, demir ve B vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. 

Kudret narı bitkisinden elde edilen ve son yıllarda önemi artan hap ve kapsüller pek çok kişi için olağanüstü bir gıda destekleyicisi haline gelmiştir. Kudret narı hapı kullanırken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususların en önemlisi özellikle hamileler ve 12 yaşından küçük yaştaki çocuklar başta olmak üzere doktor kontrolü olmadan kullanılmaması gerekliliğidir.

Kudret Narı Hapı Faydaları Nelerdir

 • Kudret Narı Hapı iyi bir öksürük kesici ve ateş düşürücüdür.
 • Kadınlarda kısırlığın giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Bağırsak boşaltıcı ve bağırsak kurtlarına karşı düşürücü etkiye sahiptir.
 • Yaralarda tümörlerde, romatizmada, diyabette, kolikte, sıtmada, adet problemlerinde, ateşli durumlarda ve bağırsak kurtlarına karşı kullanılır.
 • Karaciğer bozukluklarına destek vermek amacı ile kullanılır.
 • Kudret narı hapının uyuz ve egzama gibi deri hastalıklarına karşı fayda sağladığı da bir gerçektir.
 • Kadın ve erkekte cinsel gücü artırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Çin’ de iştah açıcı, mide-bağırsak iltihaplarında ve meme kanserine karşı kullanılmaktadır.
 • Kudret narının, antibiyotik etkisi olduğu belirlenmiştir.
 • Yurtdışında yapılan araştırmalarda kudret narında HIV virüsünün çoğalmasını önleyen bir proteinde keşfedilmiştir.  
]]>
Kudret Narı Reçeli https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-receli.html Sun, 25 Nov 2018 04:27:04 +0000 Kudret Narı Reçeli: Kudret narı tropikal iklim bitkisidir. Kudret narı yaz aylarında çiçek açmakta olup faydası pek bilinmese de şifalı bitkiler arasında yerini almıştır. Kudret narının faydaları gün geçtikçe bilinmey Kudret Narı Reçeli: Kudret narı tropikal iklim bitkisidir. Kudret narı yaz aylarında çiçek açmakta olup faydası pek bilinmese de şifalı bitkiler arasında yerini almıştır. Kudret narının faydaları gün geçtikçe bilinmeye başlaması içeriğinde bulunan vitaminlerin öğrenilmesi aranılan bitkiler arasında yer almasını sağlamaktadır. Kudret narının içeriğinde A, E, C vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor mineralleri bulunmaktadır. Kudret narı özellikle mideye, gastrit, ülsere çok faydalı olduğu bilinmektedir. İçeriğinde yüksek oranda E Vitamini ve protein içermesi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta ve kudret narı şeker hastalığı içinde çok faydalı olduğu bilinmektedir. Kudret narında reçel yapılmaz fakat tatlı ve reçele benzer bir karışım yapılmaktadır.

Kudret Narı Reçeli Malzemeleri:

 • 100 gr kudret narı.
 • 1 kilo süzme bal.

Kudret Narı Reçeli Hazırlanması: Kudret narı meyvesi tam olgunluğa geldiğinde nar ikiye bölünür ve içindeki kırmızı zar ile tohumları tamamen çıkarılır. Temizlenen kudret narları ince, ince doğranır ve cam kavanozlara doldurulur. Cam kavanozlarda 2-3 gün ağzı kapalı olarak bekletilir ve kavanozların ağzını açarak içindeki acı suyu dökülür üzerinde bir bardak tatlı su gezdirilir ve süzülür. Tatlandırılmış kudret narını tekrardan kavanozun içine doldurup üzerine süzme balı ilave edip ağzı sıkıca kapatılır. Şişedeki bu karışım 5-6 hafta devamlı güneşte bekletilir. Bu sürenin dolmasının ardında kudret narı reçelinde günde iki defa yemeklerden önce bir tatlı kaşığı alınır. Kudret narını kullanmadan önce mutlaka çekirdeklerinin çıkarılması gerekir. Kudret narının çekirdeklerinin zehirli olması tahmin edildiği için sadece meyvesi kullanılmaktadır. Şifalı bitkiler her ne kadar faydalı olursa olsun kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmalısınız.

]]>
Kudret Narı Mide Ülseri https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-mide-ulseri.html Sun, 25 Nov 2018 11:36:25 +0000 Kudret Narı Mide Ülseri, Mide ağrısı, şişkinlik, yanma ve mide gazı gibi belirtiler ile ortaya çıkan ülser tedavi edilmezse tehlikeli sonuçlar oluşturabilir, hatta sonrasında mide kanseri gibi ciddi hastalıklara sebep ola Kudret Narı Mide Ülseri, Mide ağrısı, şişkinlik, yanma ve mide gazı gibi belirtiler ile ortaya çıkan ülser tedavi edilmezse tehlikeli sonuçlar oluşturabilir, hatta sonrasında mide kanseri gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir. Günümüzde tıpta çeşitli ilaç tedavileri olsa da tamamen iyileşme fazlaca zor olmaktadır. Alternatif, tamamlayıcı olarak etkili olan bitkisel tedavi metotları bir kısım hastalıklara çok faydalı olmaktadır.
Kudret narı, genellikle yaz mevsimi sonlarında meyve veren bir bitkidir. 10-20 cm boyunda, geniş bir mekik biçimindeki meyvelerin üzerleri pürüzlüdür. Başlangıçta yeşil olan bu meyveler olgunlaşınca sarı ya da turuncu bir renge dönüşür.

Kudret narı mide ülseri tedavisi: Mide ülseri için kudret narı bulunmaz bir nimettir. Midede yaşayan helicobacter pylori adlı bakterinin mide asidinin salınımını arttırarak reflü, gastrit ve ülseri tetiklediği 1982 yılında Barry Marshall tarafından tespit edilmişti. İşte kudret narı helicobacter pylorinin çalışmasını baskılayıp hastalığı durdurduğu gibi mide ve bağırsaklardaki yaraların tedavisinde de çok faydalıdır.

Mide ülserine ilaç olan kudret narı nasıl hazırlanır:

Birinci yöntem:Bir tane olgunlaşmış kudret narını, çekirdeklerini mutlaka ayıklayarak küçük parçalar halinde doğrayıp yarım litrelik bir kavanoza koyup, üstünü de zeytinyağı ile doldurduktan sonra macunun oluşması beklenir. İki üç hafta içinde kudret narları yumuşar ve pelte haline gelir. Artık mide ülseri ilacı hazır demektir.

İkinci yöntem: Kudret narı aynı birincideki gibi hazırlanır, yalnızca zeytinyağı yerine bal doldurulur. Her sabah, kavanozu hafifçe çalkalayıp durulduktan sonra aç karnına bir yemek kaşığı içilir ve mümkünse yarım saat kadar sırt üstü yatılır. İçtikten yarım saat sonrasına kadar hiçbir şey yenmemeli ve içmemelidir. Daha hızlı iyileşmek için, aynı şartlarda günde üç keze kadar bu kür tekrar edilebilir. 

]]>
Kudret Narı Mideye İyi Gelirmi https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-mideye-iyi-gelirmi.html Sun, 25 Nov 2018 22:51:21 +0000 Kudret Narı Mideye İyi Gelirmi, Kudret narı, ince gövdesiyle bilinen, kabakgillerden olan, bir senelik, tırmanıcı bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı ve kurbağa eline benzer şekildedir. Meyvesi büyüdüğünde birbirlerinden ayrı Kudret Narı Mideye İyi Gelirmi, Kudret narı, ince gövdesiyle bilinen, kabakgillerden olan, bir senelik, tırmanıcı bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı ve kurbağa eline benzer şekildedir. Meyvesi büyüdüğünde birbirlerinden ayrılırlar. Meyveleri 7-14 cm uzunluğunda değişim gösterebilir. Meyvesinin üzerinde bulunan kabarcıklar su damlacıklarını andırır. Girintili çıkıntılı bir görüntüye sahiptir. Uç kısımlara inildikçe sivrilir. Kudret narı olarak bilinen bu meyvenin başka isimleri de vardır. Halk arasında Papara, Balsam elması, Momordica ve Acayip elma olarak ta bilinir. Bu meyve önceleri yeşil renkte sert bir şekilde oluşmaya başlar. Sonrasında olgunlaşmaya başladıkça, sarımsı bir hal alır ve tamamen olgunlaşmayı tamamladığında ise tam sarı yani altın sarısını alır. Kudret narının içerisinde 20-30 tane kadar kırmızı renklerde tohumlar vardır. Bu tohumlar fasulye tohumuna da benzer. 

Kudret Narının yetiştiği yerler: Afrika ve Asya'nın sıcak bölgeleri, Hindistan, İtalya ve Türkiye'dir. Bizim ülkemizde genellikle Bursa çevresinde ve Yalova taraflarında yetişmektedir. Toplanması sonbahar aylarına denk gelmektedir. Taze olarak tüketilebilir. Aynı zamanda tohumları kullanılarak yağından ve macunundan da faydalanılır. 

Kudret Narı Mideye İyi Gelirmi, Kesinlikle mideye iyi geldiği görülmüştür. Özellikle bağırsak tembelliğini giderir. Midede bulunan (helicobakter pylori) adındaki bakteriler, mide asidini çoğaltarak, midede gastrit, reflü ve ülsere yol açtığı doğrulanmıştır. Kudret narı bu aşamada devreye girerek kullanıldığında, bakterilere karşı gelir ve midenin rahatlamasına yardımcı olur. Kudret narı farklı şekillerde kullanılabilir.
 • Balla yada zeytinyağıyla karıştırılır.
 • Aktarlarda ballı kudret narını macun halinde bulmak mümkündür.
 • Sabahları yemeklerden önce  ve akşamları ise yatmadan hemen önce alınması doğru olur.
 • Kudret narını eczanelerde kapsül halinde de bulmak mümkün olur.
 • Kapsül halde olan kudret narını günde 2-3 kez alabilirsiniz.
 • Kudret narının zeytin yağıyla hazır olanını ve meyvesini büyük market reyonlarında da bulabilirsiniz.
Aslında alternatif tıp kullanımı doktora başvurmadan önce kullanılmaması gereken tedavi yöntemidir. Mide ağrılarında, gastrit, ülser, ve reflü olan hastaların doktora gitmeleri en doğrusudur. Ama bazen doktorların bile alternatif tıbbı önerdiği bilinmektedir. Sindirim sistemimize iyi gelen kudret narının doktorlar tarafından da önerildiği bilinmektedir. Ayrıca kudret narı cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilir. Özellikle yaz aylarında ciltte görülen egzamalar için yada sedef hastalığı, çıban gibi hastalıklara da yararlı olduğu söylenmektedir. Romatizmal ağrılarda da kudret narının önerildiğini bilmekte fayda vardır. Kısacası kudret narı çoğu alanda kullanıldığından, adı gibi kudretli bir ilaç olarak görülür.
]]>
Kudret Narı Çekirdeği https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-cekirdegi.html Mon, 26 Nov 2018 13:04:29 +0000 Kudret Narı Çekirdeği, Çok ender olarak bulunan kudret narı çekirdeği, fidan yetiştiricilerinin yanında veya bazı baharatçılarda da bulmak mümkündür. Pek çok hastalığın tedavisinde, özellikle de midede oluşa Kudret Narı Çekirdeği, Çok ender olarak bulunan kudret narı çekirdeği, fidan yetiştiricilerinin yanında veya bazı baharatçılarda da bulmak mümkündür. Pek çok hastalığın tedavisinde, özellikle de midede oluşan gastrit,ülser ve reflü gibi rahatsızlıklara iyi gelir,. Ayrıca sindirim sistemini çalıştıran, kabızlığı iyi gelen, kan şekerini dengeleyen, bağırsak problemlerini ortadan kaldıran kudret narı bitkisinin, nasıl yetiştiği hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle, bir yıllık bir bitki olan kudret narı, aşırı sıcak olan yerlerde yetişmediği için yetiştirilecek olan yerin sıcaklığına çok dikkat edilmelidir. Nemli iklimleri seven bu bitki, hafif killi, kumlu topraklarda, yaz sulamaları ile yetiştirildiği zaman daha iyi verim alınmaktadır. Anavatanı Hindistan olan  Kudret narı çekirdeği, tropik iklim bölgelerinde, Uzak Doğuda, Doğu Afrika, Asya ve Güney Amerika'da yetiştirilmektedir. Tırmanıcı ve sarmaşık şeklinde olan bu bitki, çekirdekle ekilerek yetiştirilir. Kudret narı çekirdeği, güneş ısısına göre hızla yetişen bir bitki türüdür Yetiştiği zaman, sarı renkte çiçekler açmaktadır. Bu bitkinin meyvesi ise yeşil olarak oluşur ve olgun bu meyveler sarı-turuncu bir renk almaktadır. Kudret narı meyvesi tam  olgunlaştığı zaman ise üzerindeki kabuğu, üç ayrı parça şeklinde geriye doğru bükülür ve içinden beyaz ve kırmızı renkli çekirdekler ortaya çıkar. Genel olarak bu bitkinin acımsı bir tadı vardır. Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan kudret narında özellikle, fosfor, demir, kalsiyum ve bol miktarda B vitamini bulunmaktadır. 

Kudret narı çekirdeği  nasıl yetiştirilir 

Kudret narı bitkisinin, çekirdeği çimlendirildikten daha sonra, çıkan filizi toprağa dikilerek yetiştirilir. Kudret narı çekirdeğini çimlendirme yapılmadan önce, bir müddet suda bekletilir. Bir süre suda bekletilen kudret narı çekirdeğini çıkarıp, bir miktar nemli bez veya nemli pamuk içerisine sarılır Sarılan  kudret narı  kudret narı bir süre sonra çatlayarak içerisinden filizler çıkmaya başlar. Çatlayarak içerisinden çıkan filizi, dikkatli bir şekilde ve zarar vermeden istediğiniz yere dikilir. Bitkiyi saksıda yetiştirecek olunursa saksının içerisindeki toprağın üstüne bırakın ve çekirdeğin üzerine ince bir torf atıp çekirdeği yerinden oynatmadan bir miktar su verin. Kudret narı fidesi sularken çok dikkatli bir şekilde sulamak gerekir. Kudret narı çekirdeği yerinden oynatılmadan fısfıs ile sulayın. Toprak nemlendirilir, sonra, saksının üzerini şeffaf bir strech film ile  kapatılır. Bu sera etkisi yaptığından çekirdeklerin çimlenmesini hızlandıracaktır. Kudret narı çekirdeğinin nemlendirme işlemini ise her gün mutlaka yapılmalıdır. 

]]>
Kudret Narı Kurusu https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-kurusu.html Mon, 26 Nov 2018 14:21:32 +0000 Kudret Narı Kurusu, Kudret narı meyvesi halk dilinde acayip elma olarak adlandırılan ve birçok yönden şifalı olan bir meyve türüdür. Kudret narı kabuk gibi uzun olan ince yaprakları ile gövdesi el gibi parçalı bir yapıya Kudret Narı Kurusu, Kudret narı meyvesi halk dilinde acayip elma olarak adlandırılan ve birçok yönden şifalı olan bir meyve türüdür. Kudret narı kabuk gibi uzun olan ince yaprakları ile gövdesi el gibi parçalı bir yapıya sahiptir. Kudret narı kurusu ise kudret narı meyvesinin kabuk kısımlarının kurutularak toz haline getirilmesi ile edilmektedir. Başka birçok mide rahatsızlığında kullanılan bu meyve aynı zamanda da birçok rahatsızlığın giderilmesinde attarlar tarafından sık sık önerilmektedir. Parçalı yaprak yapısına sahip olan bu otsu bitki yaklaşık olarak bir yıl içerisinde olgunlaşmaktadır. Özellikle yaz aylarına doğru boylarının çok daha hızlı bir şekilde geliştiği bilinmektedir. Kudret narı kuru ise kudret narının yaz mevsiminde iyice olgunlaşıp toplanmaya başlanması ile elde edilmektedir. Bunun içinde uzun süre güneşte bekletilmesi gerekmektedir.

Yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra kendiliğinden açılan kudret narı meyvesini de bu süreç boyunca büyütmeye başlar. Artık belirli bir seviyeye gelindikten sonra toplanması gerekir. Sarı çiçeği bulanan kudret narının meyvesi ise sarı ile turuncu rengine yakın bir rengi bulunmaktadır. Yetiştirildiği anavatanı ise Hindistan olarak bilinmektedir. Aynı şekilde kudret narı kurusu da burada çok yaygın bir şekilde üretilmekte ve dünyaya satılmaktadır.

Kudret Narı Kurusu Etkileri Ve Faydaları

Kudret narı kurusunun etkileri ve faydaları saymak ile bitmez. Ancak burada üzerinde durulması gereken husus bu meyvenin nasıl tüketilmesi gerekildiğini iyi bilmek gerekir. Ancak bu sayede kudret narının kurusundan yeterli miktarda faydalanmak mümkün olacaktır.

Kudret narı meyvesi ile ilgili olarak birçok araştırma gerçekleştirilmiştir. Özellikle son yüzyılda New York Üniversitesi tarafında bu meyvenin kurutulmuş halinin birçok etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu etkilerin başında özellikle de gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlığı bulunan kimseler için oldukça faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle yapılan son araştırmalar doğrultusunda kudret narı kurusu için HIV zararlı virüsünün çoğalmasını önleyen bir porteni yapısının etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra özellikle de antibiyotik etkisinin bulunması da oldukça önemli bir husustur. Kudret narı kurusunun içerisinde yer alan lycopene ile lutein tümör oluşunu engellemektedir. Bu yüzden de kanser hastalarına bu şifalı bitkiyi kullanmaları önerilmektedir.

Son olarak kudret narı kurusu için sedef, egzama ile diğer bilinen cilt hastalıklarına karşı faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden başta mide rahatsızlığı çeken kimseler olmak üzere birçok hastanın bu şifalı bitkiyi en yakın zamanda kullanmalarını önermekteyiz.

]]>
Kudret Narı Nerede Yetişir https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-nerede-yetisir.html Tue, 27 Nov 2018 08:46:11 +0000 Kudret Narı Nerede Yetişir, Kudret narı tropikal iklim bölgelerinde, Amazon havzasında, Karayip adalarında, Asya ve Doğu Afrika'da bulunur. Güney Amerika'da ve Uzak Doğu'da ise özellikle gıda ve ilaç olarak yetiştirilen bi Kudret Narı Nerede Yetişir, Kudret narı tropikal iklim bölgelerinde, Amazon havzasında, Karayip adalarında, Asya ve Doğu Afrika'da bulunur. Güney Amerika'da ve Uzak Doğu'da ise özellikle gıda ve ilaç olarak yetiştirilen bir bitkidir. Tek yıllık tırmanıcı bir sarmaşık formunda bir bitki olan kudret narı yaz aylarında çiçek açar, yaprakları yelpaze şeklinde toplu ve kenarları dişlidir. Kudret narı küçük çiçekleri olan erkekya da dişi olarak ayrı olan saplar üzerinde yetişir. Meyveleri önce yeşil olur, daha sonra olgunlaşınca turuncu kırmızı bir renk alır Uzunluğu 10-20 cm genişliği bir mekik biçiminde olup üzerleri girintili çıkıntılı oldukça pütürlüdür. Meyve oluşacağı zaman kabuğu 3 ayrı parça halinde geriye doğru bükülerek çok sayıda kırmızı Kahverengi ve beyaz renkli çekirdekleri ortaya çıkar. Tohumları 7-10 mm boyunda yassı ve pütürlü bir bitkidir. Latince'de momordica ısırmak anlamına gelir. Yapraklarının sanki yenmiş gibi durmasından dolayı bu ismi verilmiştir. Bitkinin bütün kısımları ve öz suyu çok acıdır. 

Kudret narı meyvesi ve yaprakları, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Özellikle de demir, kalsiyum ve B vitaminleri bakımından çok zengindir. Bu meyve genel de kış aylarına doğru yetişir. Kudret narı uzun salatalığa ve benzeyen yapısı ile ilk olarak yeşil renkte olur ve daha sonra olgunlaştıkça altın sarısı bir rengk alır. Fakat içi kırmızı  olur ve fasulyeye benzer bir yapıya sahiptir. Çekirdekler şeklinde oluşmaktadır. Bu meyve tıp alanının  dışında doğal olarak kullanılan harici bir ilaç olarak bilinir. Bu meyveyi genel olarak belirli hastalıkları olan kişilerin tüketmelerinde oldukça  önemli faydaları vardır. Örneğin  kudret narı, kanser hastalığına, cilt rahatsızlıklarına, böbrek hastalıklarına ve öksürük gibi daha pek çok hastalıkta ilaç gibi fayda sağlamaktadır.

Kudret narı nerede yetişir:

Filipinler kudret narının  şifalı olduğuna inandıkları için en fazla yetiştirilen olan yer olarak bilinmektedir. Batı ülkelerde ise başka isimlerde kullanılmaktadır. Kudret narı hemen hemen bütün ülkelerde ilaç olarak bilinmektedir. Tokyo, Brezilya, Meksika, Peru, Çin ve  olmak üzere pek çok ülkede yetiştirilmektedir. Ayrıca kudret narı tarım ve köy işleri bakanlığının izni bulunmayan hiç bir yerlerden alınmamalıdır. 
Kudret narı Türkiye ise genellikle Bursa ve Yalova civarlarında yetiştirilir. Kudret narının ballı ve zeytinyağlı olanı ise doğal bitki ve meyve satan marketlerde bulunmaktadır. Kudret narı çay ve içeceklere eklenerek  tüketilebilir. Bu meyve mide yarasına, ülser rahatsızlığına, baş ağrısına, toplanan pis kanların temizlenmesine, kanser hastalığına ve cilt yarasında kullanılmaktadır.
]]>
Kudret Narı Macunu Faydaları https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-macunu-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 21:21:59 +0000 Kudret narı macunu faydaları, kudret narı, Hindistan da yetişen, tırmanıcı otsu bir bitkidir. Sarı çiçekleri olan bu bitkinin sarı ve turuncu renkli meyveleri vardır. Genellikle mide problemlerinde kullanılan bu bitki, refl Kudret narı macunu faydaları, kudret narı, Hindistan da yetişen, tırmanıcı otsu bir bitkidir. Sarı çiçekleri olan bu bitkinin sarı ve turuncu renkli meyveleri vardır. Genellikle mide problemlerinde kullanılan bu bitki, reflü, gastrit ve ülser tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda antibiyotik etkisi de olan bir bitkidir. Bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirici ve kan şekerini dengeleyici özelliği de bulunmaktadır. Kudret narı kaynatılıp suyu içilerek faydalanılabilir. Bunun yanı sıra  Kudret narının macunu da yapılmaktadır. Bu macunun birçok faydası olduğundan, özellikle mide hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 

Kudret narı macununun içerisinde meyan kökü konulduğundan, midede oluşan ülser ve gastrit problemlerinde faydalı olmaktadır. Kudret narı macununun içerisinde ayrıca, bel ve sığala yağı bulunmaktadır. Bu macunun içerisine konulan bal, hem kudret narının acı tadını öldürmek hem de vücuda kuvvet vermesi için kullanılmıştır. Ayrıca bal, birçok faydası ile hastalıkları iyileşmede ve vücudu hastalıklardan koruması yönü ile de bilinmektedir. Bundan dolayı kudret narı macununun içerisinde de kullanılmıştır. Kudret narının birçok faydası olduğu gibi, içerisine metan kökü, bal ve sığala yağı, polen, fesleğen, oğulotu, papatya ve birçok bitki katılarak yapılan macununu da birçok faydası bulunmaktadır. Birçok faydası bulunan bu macunun bazı faydalarını sizlerle paylaşalım istedik. 

Kudret Narı Macunu Faydaları

Kudret narı macununun faydaları:

 • Özellikle, midede oluşan tüm rahatsızlıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılarak faydalanılmaktadır. 
 • Kudret narı macunu, mide rahatsızlıklarından olan, ülser, reflü ve gastrit gibi hastalıkların iyileşmesinde büyük rol oynamaktadır.
 • Birçok cilt hastalıklarında kullanılmaktadır.
 • Egzama hastalığına çok iyi gelmektedir.
 • Kudret narı macunu, bağırsak tembelliği çekenlere çok iyi gelen bir macundur.
 • Yaraların hızla iyileşmesine ve kapanmasına yardımcı olur.
 • Kan şekerini dengeler.Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Kudret narı macunu hücreleri de yenilemektedir.

İçeriğinde, kudret narı, meyan kökü, bal, sığala yağı, propolis, polen, maltoz, kantaron, oğulotu, hatmi ve fesleğen bulunduran kudret narı macunu, sabahları aç karına bir tatlı kaşığı alarak kullanılır. Mide rahatsızlığı çeken kişilerin bir ay boyunca her gün düzenli olarak, bir tatlı kaşığı kudret narı macununu aç karına almaları, mide problemlerinin giderilmesinde yardımcı olacaktır. 

]]>
Kudret Narı Faydaları https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-faydalari.html Wed, 28 Nov 2018 06:06:11 +0000 Kudret Narı Faydaları, Kudret narı farklı farklı isimlere sahip olan ve mide dostu olan bir meyve olarak bilinmektedir. Bu meyve asırlardır tükenmeyen botanik bir meyve olarak bilinir. Kabakgiller cinsinden olan bu meyve tırmanıcı, Kudret Narı Faydaları, Kudret narı farklı farklı isimlere sahip olan ve mide dostu olan bir meyve olarak bilinmektedir. Bu meyve asırlardır tükenmeyen botanik bir meyve olarak bilinir. Kabakgiller cinsinden olan bu meyve tırmanıcı, ince gövdeli bir yapıya sahip ve bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları saplı olan bu bitki meyvesi olgunlaştığı vakit birbirinden ayrılmaktadır. Kudret narı bitkisinin meyvesi 9 - 12 cm uzunluğa sahip, 5- 10 cm ene sahip olan bitkinin dış yüzeyi çıkıntılı olup uca doğru sivrilen bir yapıya sahiptir. Kudret narının meyvesi ilk olarak yeşil renkte meydana gelir olgunlaşma aşamasında hafif olarak sararır ve iyice olgunlaştığında altın sarısı rengini alarak içeriğinde 20 - 30 adet fasulye benzeri kırmızı renkte olan tohumlar oluşturur. Bu bitki genel olarak yetişen yeri Hindistan olduğu söylenmektedir. Fakat bu meyve Afrika bölgesi ve Asya bölgesinin tropikal iklimine sahip olan yerlerinde yetişir ve çoğalır. Bu bitki Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz tropikal iklimine sahip olan yerlerde de yetişmektedir. Bu bitki Türkiye de Yalova ve Bursa da yetişmektedir. Sonbahar aylarında toplanan bu meyve toplanıp taze olarak tüketilmesinin yanı sıra bu meyvenin yağı ve macunu da yapılmaktadır. 

Kudret narı faydaları olarak bir çok mide rahatsızlıklarına iyi gelmekte olan bir meyve olarak bilinir. Kudret narı faydaları aşağıda sıralanmaktadır;
 • Mideye iyi gelmekte olan bir meyve olarak bilinir
 • Kudret narı bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde ilk baş sıralar da yer alır
 • Egzama rahatsızlığına ve sedef hastalığına iyi gelir
 • Vücutta oluşum göstermekte olan yara ve iltihapları gidermekte kullanılır
 • Bağırsaklarda oluşmakta olan tembelliği gidermektedir
 • Vücudumuzda olan bazı hücrelerin yenilenmesinde faydalı olmaktadır
 • Rahimde oluşmakta olan yaraların giderilmesinde kullanılır
 • Yüksek miktarda E vitamini ve yüksek miktarda protein içermektedir
 • Kişilerde oluşmakta olan ülser rahatsızlığına iyi gelir
 • Yanık ve yaraların oluşmasında kesinlikle çok faydalıdır
 • Gastrit, kolit ve bazı rahatsızlıklara iyi gelir
 • Kabızlık oluşmasını önlemede ve bu sorun olan kişilerin kullanılmasında önerilir
 • Kudret narı şeker hastalığına çok faydalıdır.
Bu bitki şeker hastalığına çok iyi gelmekte olup şeker hastalığının ilerlemesini durdurur. Bu meyvenin içeriğinde bulunmakta olan dört maddenin şeker hastalığına çok iyi geldiği araştırmalar sonucunda kanıtlanmaktadır. Kudret narı şeker hastalığının yanı sıra bir çok derde deva olan bir meyvedir. Kudret narının kullanılması kişilere önemle önerilmektedir. Bu bitki rahatsızlıklarda ve bazı hastalıklarda kullanılması ile doğal bir ilaç etkisi gösterir ve hastalık oluşumu gösteren kişileri o rahatsızlıklardan kurtulmasına yardımcı olmaktadır. 

Kudret Narı Faydaları
Kudret narı nasıl kullanılır diyecek olursak eğer: Bu bitki taze olarak mevsiminde dalından koparılarak ya da toplanan meyvelerin saklanması ile macun yada yağ yapılarak kullanımı sağlanır. Bu bitkinin kullanımında günlük olarak 50 ya da 100 miligram kudret narı suyu tüketilmesi önerilir. Ya da kudret narı suyu yerine günde bu meyveden 100 gram yenilebilir. Kudret narı meyvesi genel olarak balla ya da zeytin yağı ile karıştırılarak tüketilmektedir. Kudret narı sabah, akşam ve öğlen yemeklerinden önce birer tatlı kaşığı tüketilmesinde fayda vardır çünkü kişiyi tok tutmaktadır. 

Yukarıda belirtilmekte olan rahatsızlıklarla karşı karşıya gelmekte olan kişilerin bu meyveyi tüketmesinde çok fayda vardır ve kişilere bu bitkinin mevsiminde ya da mevsiminde toplanan meyvelerin saklanması ile elde edilmekte olan karışımlar ile tüketilmesi önerilir. Kudret narı faydaları yanı sıra aşırı kullanımından dolayı kaynaklanan yan etkileri de oluşum göstermektedir. Aşırı tüketilmesi kişilere önerilmez.
]]>
Kudret Narı https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari.html Thu, 29 Nov 2018 04:53:32 +0000 Kudret narı olarak bilinen bu meyvenin diğer adı da halk arasında acayip elma diye geçmektedir. Bu meyve kabak gibi uzanan ince gövdeli ve yaprakları el gibi parçalı bir meyvedir. Meyveleri oldukça büyüdükten sonra birbirinden ay Kudret narı olarak bilinen bu meyvenin diğer adı da halk arasında acayip elma diye geçmektedir. Bu meyve kabak gibi uzanan ince gövdeli ve yaprakları el gibi parçalı bir meyvedir. Meyveleri oldukça büyüdükten sonra birbirinden ayrılarak yetişir. Bu meyveler 8-12 cm uzunluğunda 4-9 cm eninde uç tarafına doğru sivrileşen bir meyvedir. Muz gibi önce yeşil olan bu meyve daha sonra büyüdükçe sarı ve tam olgunlaştıkça altın sarısı halini almaktadır. İçerisinde ise nar gibi 20-30 adet şeklinde kırmızı fasulye tarzına benzer tohumu çıkmaktadır. Evde çocuklara yapılan veya yaşlıların tansiyon, kolesterol ve şekerini oldukça düzene sokan bir ilaç olarak ve zeytinyağıyla karıştırılarak kullanılır. Türkiye'mizin Afrika ve Asya'nın tropikal iklim bölgesi olarak Türkiye ve İtalya tarzı Akdeniz bölgesinde olarak genelde yetiştirilir.  Türkiye de ise genelde Yalova, Bursa taraflarında yetişmektedir. Sonbaharda toplanan bu meyve taze yenilmektedir ve aynı zamanda  tohumundan kudret narı yağı ve macunu da yapılabilmektedir. Bu kudret narı bitkisinin faydası ise şöyle bilinmektedir:
 • Bağırsağı hızlandırır ve idrara çıkmayı kolaylaştırır. Özellikle bağırsak problemi olan kişilerin tüketmelerinde faydası olmaktadır.
 • Karaciğerde ki yağlanmayı engeller ve karaciğere birçok etkisi de bulunmaktadır.
 • Vücuttaki tüm hücreleri yeniler.
 • Yanık, yara ve ağrısı olan bölgelere macunu iyi gelmektedir.
 • Aynı zamanda demir ve vitamin eksikliği olan çocuk ve yetişkinlerin tüketmesinde faydası olmaktadır çünkü bu meyve bol şekilde E vitamini içermektedir.
 • Hamile bayanlara veya yeni doğum yapmış annelere daha çok tavsiye edilmektedir çünkü bu bitki rahim yarasına ve hastalığına iyi gelmektedir.
Kudret narı kullanımı ise tatlandırıcı konulmak istenirse bal ile karıştırılarak yenilebilir. Tam oluşan bu meyve ezilerek bir miktar bal ile karıştırılarak her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı yenmesinde fayda vardır. Vücudun direncini arttırır. Fakat bu meyvenin tam olgunlaşmış olanı ise bir kavanoz yada şişeye zeytinyağı ile koyularak hiç hava almayacak şekilde ağzı kapatılıyor bir ay bu şekilde beklemeye alınıyor bir ayın sonunda aç karnına alınarak yenilmesi tavsiye ediliyor. Tazesi olmadığı zaman bu meyvenin çekirdeği temizlenerek küçük, küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk balla karıştırılır. Kavanozda ağzı kapatılan bu meyve bir ay bekletilince hafif sulanmaktadır bu karışımı kesinlikle şeker hastaları kullanmamalıdır ve şeker hastaları zeytinyağı ile karışım yapılan meyveyi tüketilmektedir. Kudret narı karın ağrısı olan kişilere önerilmektedir. Bu meyvenin bir de dış kullanımı vardır, o da yanıkla, kesikler, oluşmakta olan yaraların tedavisinde ve buna benzer rahatsızlığı olan kişilerin kullanımı için önerilir. Bu bitki rahatsızlıkları erken iyileştirdiği için doğal bir ilaç yerini tutmaktadır. Cilt rahatsızlığı olan kişilere de ilaç dışında harici olarak doğal bir cilt kremi olarak kullanılması önerilir. Kudret narı macun olarak yapılıp çocuklarda oluşmakta olan pişiklerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Hücre yenileyici etkiye sahip ve bir çok mide rahatsızlıklarına iyi gelmekte olan kudret narı karaciğere de faydalı olmasından dolayı bu bitki bir ay süre zarfında aç karın ile tüketilmelidir. Yemeklerden yarım saat öncesinde tüketilmesinde oldukça fayda vardır. Bu bitki halk arasında ise kişilerde oluşmakta olan bazı rahatsızlıkların önlenmesinde ve  giderilmesinde kullanılmakta olup bu bitki : mide ülseri, bağırsak iltihabı, kabızlık ve gastrit rahatsızlığında 40 gün süre ile ara verilmeden tüketilmelidir. 

Kudret Narı
Yukarıda belirtilmekte olanların yanı sıra bilinmesi gereklidir ki kudret narı mide rahatsızlığında ilk olarak kullanılmakta olan doğal bir bitki çeşididir ve doktorun bu rahatsızlıklar için vermiş olduğu ilaçların dışında harici olarak kullanılır. Bu meyvenin şeker hastalığı olan kişilerde de kullanılmasında kesinlikle olumlu etki göstere]]> Kudret Narı Nasıl Yetiştirilir https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-nasil-yetistirilir.html Thu, 29 Nov 2018 06:14:31 +0000 Kudret narı nasıl yetiştirilir, kudret narı tropikal iklim bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin ana vatanı, Doğu Afrika, güney Amerika, Asya ve uzak doğudur. Birçok hastalıkta kullanılan kudret narı, en çok mide Kudret narı nasıl yetiştirilir, kudret narı tropikal iklim bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin ana vatanı, Doğu Afrika, güney Amerika, Asya ve uzak doğudur. Birçok hastalıkta kullanılan kudret narı, en çok mide rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Midede oluşan ülser, gastrit, reflü gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bu bitki aynı zamanda sindirin sistemini çalıştırır ve kan şekerini de dengeler. Birçok rahatsızlığa iyi gelen bu şifalı bitkiyi evlerimiz de ya da bahçemizde rahatlıkla yetiştirebiliriz. Bunun için önemli olan  öncelikle onların sağlıklı yetişebileceği ortamı ayarlayabilmektir. Kudret narını yetiştirmek için dikkat etmemiz gereken hususları sizlerle paylaşalım.  

 Kudret narı bitkisini yetiştirmek için dikkat etmemiz gereken önemli bilgiler:

 • Kabak ve kabak türü bitkilerin yetiştiği gibi, bu familya grubundan olan kudret narı da on iki ile on sekiz metre arasında büyümektedir ve üzüm üretmektedir.
 • Kudret narını gün içerisinde en az beş saat güneş görebileceği bir yerde yetiştirmeye dikkat etmeliyiz. 
 • Güney bölgelerinde yetiştirenlerin ise, güneş ve gölgenin tam ortasındaki bir noktada yetiştirilmesi bitkinin gelişimi için daha yararlı olacaktır.
 • Kudret narının yetiştirileceği toprak tipi de çok önemlidir. Kudret narının yetiştirilecek toprak, 5.5 ile 6.7 arasında bir pH değerinde olmalıdır.
 • Topraktan alınan verimi arttırmak isteyenler gübre de kullanabilir.
 • Yetiştirilen kudret narı havalar ısındıkça daha hızlı büyümeye  başlar. Bu yüzden daha hızlı büyümesi için, bol bol güneş alması gerekmektedir.
 • Kudret narını yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, bu bitki nemli topraklarda çok çabuk çürüdüğünden, çok fazla sulanmamalıdır. 
 • Bu bitki yetişirken mutlaka sarmaşık kafes kullanılmalıdır. Kullanılan bu kafes kudret narının daha çabuk yetişmesine ve hasat toplarken zorlanmamaya yardımcı olacaktır.

Kudret Narı Nasıl Yetiştirilir

Asmaya benzeyen kudret narı bitkisi, temmuz ve ağustos aylarında sarı renkli çiçekler açar ve sarı - turuncu renkli meyveleri olur. Tam olmuş, kullanıma gelmiş kudret narları ekim aylarında toplanmaya başlanılır. Kudret narı bitkisi, saymış olduğumuz konulara dikkat edilerek yetiştirilir ise, çok güzel ve olumlu sonuçlar alınacaktır. Birçok faydası olan bu bitkiyi yetiştirdikten sonra faydalarından yararlanabiliriz. 

]]>
Kudret Narı Nasıl Kullanılır https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-nasil-kullanilir.html Fri, 30 Nov 2018 03:09:24 +0000 Kudret narı nasıl kullanılır, Kudret narının Papara, Momordica charantina, Acayip elma, Momordica ve Balsam apple gibi isimleri mevcuttur. Familya olarak kabakgillerdendir ve tırmanıcı, ince gövdelidir. Kudret narının yaprakları s Kudret narı nasıl kullanılır, Kudret narının Papara, Momordica charantina, Acayip elma, Momordica ve Balsam apple gibi isimleri mevcuttur. Familya olarak kabakgillerdendir ve tırmanıcı, ince gövdelidir. Kudret narının yaprakları saplı, parça parçadır ve olgunlaşınca birbirinden ayrılan meyveleri olan bu kudret narının meyvesi önce yeşil renge sahipken, belli bir süre sonra sonra sarı renge ve en sonunda altın sarısına dönüşüp içinde 20-30 koyu kırmızı renge yakın renkte fasulyeye benzer tohumları barındırır. 

Bilinmeyen birçok faydası olan Kudret narının geçmişten günümüze kadar iyi geldiği rahatsızlıklar; 
 • Mideye iyi gelir. Kudret narı mide ve bağırsak problemlerinde en iyi yardımcılardan biridir.
 • Ülser, kolit,kabızlık ve gastrit rahatsızlıklarında 40 gün süreyle kür yapılması önerilir.
 • Hücreleri yenileyebilme özelliğine sahip olduğu için yaraların iyileşmesi için kullanılır.
 • Kadınların vajina yaraları için kudret narı zeytinyağı içinde bekletilip kullanılabilir.
 • Egzama ve sedef gibi deri rahatsızlıklarına da iyi gelen kudret narı merhem olarak kullanılabilir.
 • Şeker hastaları da kudret narının yararlarından faydalanabilen rahatsızlıklardan biridir. Araştırmalar sonucu kudret narının içerisindeki dört ayrı madenin şekeri düzenlediği ve olumlu etki yaptığı ortaya çıkmıştır.
 • Şekerin hücre içerisine girmesini ve kişilerin enerji metabolizmasını düzenlemesini sağlayan enzimi daha da aktif hale getiren kudret narının önemli özelliklerinden biri de diğer şeker ilaçlarının sebep olduğu yan etkileri içermemesidir.
Kudret Narı Nasıl Kullanılır
Kudret narının kullanım şekli meyvesinin taze olup olmamasına göre şu şekildedir; 

 • Taze meyve mevcutsa (eylül ayında) kudret narının meyvelerinin olgunları balla karıştırılıp tüketilebilir. Kudret narının bu kullanım şekli için olgunlaşarak kavuniçi rengini alan meyve, tabakta ezilerek bir miktar balla karıştırılır ve sabahları aç karnına bir çorba kaşığı yeniliyor. Belirli bir süre üzerine bir şey kullanılmıyor.
 • Taze meyve mevcut değilse kudret narının kullanımı için önce çekirdeklerinin temizlenmesi gerekiyor, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kilo civarı bal ile karıştırılıp ağzı kapalı bir şekilde bir ay kadar bekletiliyor. Hafif sulanan kudret narının bu kullanım şekli ise şeker hastaları için sakıncalı olabileceğinden doktora başvurulmadan kullanılmamalıdır. Şeker hastaları için zeytinyağı ile kullanımı da mevcuttur.
 • Has zeytinyağı içinde 6 ay kadar bekletilen taze kudret narı meyveleri, her sabah bir çorba kaşığı alınıp ve bir çorba kaşığı süzme balla karıştırılıp aç karna kullanılabiliyor. Hastanın rahatsızlığının derecesine göre günlük kullanım 3 öğün yemeklerden önce olmak üzere arttırılabiliyor.
 • ]]>
  Kudret Narı Ne İşe Yarar https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-ne-ise-yarar.html Sat, 01 Dec 2018 02:14:37 +0000 Kudret narı ne işe yarar, kudret narı kabakgillerden tırmanıcı ince gövdeli bir yıllık süre ile yetişen bir bitkidir. Saplı yaprakları vardır ve parçaları büyüktür. Meyvesi olgunlaşınca birbirinden ayrılırlar. Meyveleri Kudret narı ne işe yarar, kudret narı kabakgillerden tırmanıcı ince gövdeli bir yıllık süre ile yetişen bir bitkidir. Saplı yaprakları vardır ve parçaları büyüktür. Meyvesi olgunlaşınca birbirinden ayrılırlar. Meyveleri on beş santime kadar uzar. Meyveleri olgunlaşmadan önce yeşildir daha sonra sarıya döner. Tam olgunlaşınca altın renginde olur. İçerisinde fasulyeye benzer kırmızı renkte tohumları vardır. Yaklaşık yirmi otuz tane tohum bulunur. Evlerde zeytin yağı ile krıştırılarak ilaç niyetine kullanılır. Kudret narı asıl olarak Hindistan da yetişir orada meşhurdur.  Fakat Afrika Asya ve Türkiye İtalya gibi ülkelerde de bulunur. Türkiye de genelde Yalova ve Bursa da bulunur. Meyvelerini sonbahar da verir. Sonbaharda toplanan meyveler taze olarak yenir. Ayrıca kudret narı yağı ve macunu da yapılır. 

  Kudret narı ne işe yarar, kudret narının yağı bir çok alanda kullanılır. Ayrıca bir çok faydası vardır. Kolit, ülser, on iki parmak, gastrit gibi mide asidi ile ilgili olan tüm hastalıkları kesin olarak tedavi eder. Karaciğeri destekler. Egzama ve sedef hastalığına fayda eder. Vücutta oluşan yara ve iltihapların tedavisinde kullanılır. Bağırsakta oluşan tembelliği giderir. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar. Rahimde meydana gelen yaralar için oldukça faydalıdır. Lapa haline getirilip yara ve yanıkların üzerine sürümüne tedavi sürecini hızlandırır. İçerisinde yüksek oranda E vitamini ve protein içerir. İçerisinde antibiyotik etkisi bulunur. Vücutta bulunan tümörün büyümesini engeller. Kan şekeri kontrolünü sağlar. Kabızlık sorununa çok iyi gelir. Kudret Narı Ne İşe YararŞeker hastalarının şekerini dengeler. Ağrılara iyi gelir. Kudret narı kullanılırken bir çok şekilde kullanılabilir. Taze meyve olarak balla karıştırılarak yenir. Ya da tam olgunlaşınca ezilip bala katılarak yenir. Sabahları bu karışımdan bir kaşık yiyip başka bir şey yememek gerekir. Tazesi olmadığı zaman çekirdekleri iyice temizlenip küçük küçük doğranır ve bir kilo süzme bala katılarak bir ay saklanır ve daha sonra yenir. Bu bir ay içerisinde hafif sulanabilir. Fakat şeker hastaları bu karışımı uygulayamaz o yüzden onlar zeytinyağı ile tüketir. Zeytinyağı ile tüketmek için olgun olan meyveler bir kavanoza konur ve üzeri halis zeytinyağı ile doldurulur ve bir ay kadar bekletilir daha sonra sabahları aç karnına tüketilir. Hastalığın şiddetine göre günde üç defa yemeklerden önce alınabilir. Açık yaralar için çok etkili olan kudret narını zeytinyağında bekletip yaralara sürebiliriz. Yaraları çok çabuk tedavi edecektir.
  ]]>
  Kudret Narı Bitkisi Nasıl Yetiştirilir https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-bitkisi-nasil-yetistirilir.html Sat, 01 Dec 2018 11:12:30 +0000 Kudret narı bitkisi nasıl yetiştirilir, Amazon havzası, Asya, Doğu Afrika, Karayip adaları gibi tropik iklim bölgelerinde doğal şekilde yetişen, Uzakdoğu ve Güney Amerika bölgelerinde özellikle ilaç ve gıda sektör Kudret narı bitkisi nasıl yetiştirilir, Amazon havzası, Asya, Doğu Afrika, Karayip adaları gibi tropik iklim bölgelerinde doğal şekilde yetişen, Uzakdoğu ve Güney Amerika bölgelerinde özellikle ilaç ve gıda sektöründe kullanılmak için yetiştirilen bitki, son zamanlarda ülkemizde de talep görmeye başlamıştır. Tırmanıcı, sarmaşık gibi olan tek yıllık bir bitkidir. Yaz aylarında çiçeklenmekte, yıl içinde birden fazla ürün vermektedir. Kudret narı yapraklarından meyvesine kadar vitamin ve mineral içeriğine sahiptir. Filipinler'de şifalı etkileri nedeniyle çok fazla yetiştirilen bu bitki aynı zamanda yemekler de kullanılır. Acımsı tadı olmasına rağmen sırf şifası için yemeklerde tercih edilir. Batıda daha çok balsam armudu, acı kavun, Afrika hıyarı gibi isimlerle bilinir. Hastalıkların tedavisinde etkin bir şekilde kullanılır.

  Kudret narının nemli iklimde verim seviyesi yükselir

  Hafif killi, tınlı ve kumlu topraklara ekilen kudret narı düzenli olarak sulandığında, özellikle nemli iklimlerde daha iyi adaptasyon sağlar. Hava sıcaklığının yükselmesi bitkinin çiçeklenme oranını azaltır. Bu nedenle en iyi sıcaklık 20-25 derece arasındaki bölgelerdir. Bu şekilde daha iyi verim alınır. Ülkemizde iyi bir bakımla, bu tek yıllık bitki her bölgede yetişebilir. Ege ve Akdeniz bölgelerinde ise, örtü altı yetiştiriciliğinde uygun bir bitkidir. Dikim yapılmadan önce arazi hazırlanmalı, destekleme için tel ve direkler kullanılmalıdır. Sulama ve gübreleme takviyesi gerektiğinden, sulama tesisi ile NPK içeriği olan gübre gereksinimi bulunmaktadır.

  Kudret Narı Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

  Kudret narı 1 dönüm için 2 bin adet fide şeklinde dikilir

  Bu bitkinin ekim zamanı ilkbaharda Nisan ve Mayıs ayında toprak sıcaklığının 8-10 derece olmasıyla birlikte ekilir. Bu çimlendirme kaplarına veya araziye direkt olarak yapılabilir. Bitkinin tohumlarının % 100 çimlenme özelliğinin olmaması nedeniyle, çimlendirme kaplarına ekilerek fide yetiştirilir. Bundan sonra araziye fidelerin ekimi yapılır. Bitkinin rahat büyüyüp gelişmesi için, 50 cm aralıklarla 2 metre yükseklikte destekleme sistemiyle fideler ekilmelidir. Bu şekilde 1 dönüme 2 bin fide ekimi yapılmaktadır.

  Kudret narının 1 dönümden 10 bin adet meyve verimi vardır

  Başlangıçta maliyet olarak yüksek gibi görünse de, kudret narı yatırımcısı açısından karlı bir bitkidir. Sürekli olarak çiçeklenme yapar ve meyve verir. Gelişim döneminde kudret narından devamlı ürün almak mümkündür. Kudret narının orta büyüklüğündeki 5-8 adet meyve vermekte yani 1 dönümden 10 bin adet meyve alınmaktadır. Bu da yaklaşık 1-1,5 ton ürün almak demektir. Dikimi takip eden 2-3 haftada çiçeklenme olur, 1-1,5 ayda da meyvelerde olgunlaşma olur. Kudret narından ekim ayı ortalarına kadar ürün almak mümkündür.

  ]]>
  Kudret Narı Nasıl Yenir https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-nasil-yenir.html Sun, 02 Dec 2018 06:10:48 +0000 Kudret Narı Nasıl Yenir, kudret narı kabakgiller familyasında olan sarmaşık türüne benzeyen bir bitkidir. Yapraklarının şekli el gibi ve saplıdır. Bu bitki olgunlaştığı zaman birbirinden ayrılarak kullanılır. Meyvesi Kudret Narı Nasıl Yenir, kudret narı kabakgiller familyasında olan sarmaşık türüne benzeyen bir bitkidir. Yapraklarının şekli el gibi ve saplıdır. Bu bitki olgunlaştığı zaman birbirinden ayrılarak kullanılır. Meyvesi önce yeşil olarak yetişir. Olgunlaştıkça sarı, sonrasında altın sarısı rengini almaktadır. Bu bitkinin içerisinde yaklaşık 20 ile 30 tane arasında kırmızı renkte kuru fasulyeye benzeyen tohumlar bulunmaktadır. Ana vatanı Doğu Hindistan olarak bilinen bu bitki, Asya, Afrika, Güney Amerika, İtalya’da da yetiştiği gibi ülkemizin, Yalova ve bursa illeri civarında da yetiştirilmektedir. Kudret narı taze olarak tüketildiği gibi, yağı ve macunu yapılarak da tüketilmektedir. Ülser, gastrit, reflü, on iki parmak ve kolit gibi, mide ve bağırsak hastalıklarındı kullanıldığı zaman kalıcı çözüm sonuçlarına neden olmaktadır. Yüksek miktarda E vitamini ve protein içeren bu bitkinin, karaciğeri destekleyici, yara ve iltihapları, bağırsak tembelliğini giderdiği gibi rahim yaralarına da faydalıdır. Peki, kudret narı bitkisi nasıl tüketilir Bu şifalı bitkinin tüketilme şeklini sizlerle paylaşalım.

  Kudret narının yenme şekilleri:

  • Kudret narının meyvesi, tadı acımsı olduğu için sade tüketilemediğinden, genellikle bal ve zeytinyağı katılarak tüketilmektedir. Bal ve zeytinyağı ile karıştırılmış kudret narı, baharatçılarda hazır olarak satın alınacağı gibi, evde de hazırlanabilir. 
  • Genellikle sabahları aç karına, yaklaşık bir ay kadar yenerek faydalanılan kudret narı, faydasını daha çok görmek için, günde iki defa sabah ve akşam aç karına yenerek de faydalanılabilir. 
  • Taze olarak sadece sonbaharda bulunabilen kudret narı, tazesi bulunamadığı zaman kurutulmuş hali de tüketilebilir.
  • Kudret narı meyvesi, üzerinde tadını acı yapan kabuğu soyulduktan sonra, doğrayarak, bir tencerede üzerine su ilave edilir ve acılığının gitmesi için, bir miktar tuz da eklenerek yirmi dakika boyunca haşlayıp, haşlandıktan sonra zeytinyağı dolu bir kaba koyup kapağını kapatıp, yaklaşık beş dakika bekledikten sonra kudret narı yumuşamış ise zeytin yağından çıkarıp, üzerine isteğe göre, bal, ceviz ya da fındık dökülerek tüketilebilir.
  • Kudret narına, birer tatlı kaşığı badem yağı, kalen dula yağı ve jojoba yağı katarak, hem yaraların tedavisinde hem de nemlendirici olarak kullanılabilir.
  • Kapsül olarak da satılan kudret narı, günde iki ya da üç defa kullanılır. 
  • Kudret narı çay olarak tüketilmektedir. Kudret narının çayını birçok baharatçılarda  bulmak mümkündür.

  Kudret Narı Nasıl Yenir

  Bu şifalı bitki, aşırı olarak kullanıldığı zaman çeşitli yan etkilere sebebiyet vermektedir. Aşırı kullanıldığı zaman özellikle karın ağrısı ve ishale neden olan kudret narı, tohumu aşırı kullanıldığı zaman ise, ateş ve baş ağrısı yapmaktadır. Hamilelerin ve düşük kan şekerine sahip olanların tüketmemeleri gerekmektedir. Bunların dışında, bu bitkinin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. 

  ]]>
  Kudret Narı Yağı https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-yagi.html Mon, 03 Dec 2018 02:52:58 +0000 Kudret Narı Yağı, Kudret narı içerisinde bulundurduğu vitaminler, mineraller nedeniyle insan vücuduna oldukça faydalıdır. Birçok hastalığa şifa olan bu bitki birçok şekilde tüketilmektedir. Bazen zeytin yağlı şekilde, Kudret Narı Yağı, Kudret narı içerisinde bulundurduğu vitaminler, mineraller nedeniyle insan vücuduna oldukça faydalıdır. Birçok hastalığa şifa olan bu bitki birçok şekilde tüketilmektedir. Bazen zeytin yağlı şekilde, bazen ballı şekilde, bazen ise yağı kullanılmaktadır. Bu bitkinin tadı acı olduğundan dolayı içerisine bal, zeytin yağı, vs. gibi şeyler kullanılmaktadır. Bu bitkinin fazla tüketilmesi bazen yan etkiler oluşturarak kişide zehirlenmelere yol açmaktadır. Kudret narı yağı, birçok cilt sorununa, egzema hastalığına iyi gelmektedir. Bu nedenle bol tüketilen ve zor bulunan bir bitkidir. Genellikle Bursa civarında görülmektedir. Günümüzde ortalama bir litresinin fiyatı 60-80 tl olarak değişen bu yağın daha sayamadığımız birçok faydası vardır. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere kullanılan yağ yaraların iyileşmesinde oldukça hızlı etki göstermektedir. Bu nedenle insanlar tarafından oldukça aranmaktadır. Kudret narı yağı mide ülserine çok faydalıdır. Günde 3 öğünden önce aç karnına tüketilmesi mide sorunlarında çok fazla etkilidir. 

  Kudret narı yağının kokusu çok kötüdür. Bu nedenle kişilerin midesi fazla bulanır. Bu nedenle tüketmekten kaçınan kişiler kullandıktan sonra gördükleri faydadan sonra mide bulantılarını pek önemsemezler. Bunlar sadece bilinen faydalarıdır. Bu meyvenin daha birçok faydası bulunmaktadır, kanserler, soğuk algınlıkları gibi birçok sık karşılaşılan hastalıkların şifasıdır. Özellikle çocukların tüketmesi gereken bu yağ çocukların bağışıklık sisteminin gelişerek hastalıklardan korunmalarına yardım eder.  Bu yağın tadının oldukça acı ve kokusunun kötü olması çocuklarda tüketmeyi zorlaştırmaktadır. Kullanımını kolaylaştırmak için küp şeker üzerine 3-4 damla damlatılarak tek seferde kullanılmalıdır. Bu tıpta alternatif yöntem olan  kudret narı yağı  ilk önce hastalar tarafından çok fazla önemsenmemektedir. Fakat kullanan hastalar yararlarını gördükten sonra ön yargılarının boşa olduklarını kendileri anlamaktadır. Bütün bu şifaları doğal olarak sunmasına rağmen bu bitkinin yağını henüz medikal olarak ilaç haline getiren bir kuruluş olmamıştır. Bu insanlar tarafından üzücü bir durumdur. Dışarıda satılan tıbbi ürünler fiyat olarak çok aşırı pahalı olmasına rağmen bu ürün kadar faydalı olamamaktadırlar. Öyle ki ilaçların yan etkileri kişilerde daha çok sorunlar açmaktadır. 

  Kudret Narı Yağı
  Bu yağ genellikle yaralar için kullanılmaktadır. Eğer ağız yolu ile tüketilecekse yağını kullanmak yerine direk meyvesini bal  ya da zeytin yağı ile karıştırarak yemek daha mantıklıdır. Kudret narı yağı yaralarda kullanılmak üzere daha faydalı olmaktadır. Aşırı büyük olmayan yaralar için maksimum iyileşme süresi 4 - 5 gündür. Bu bitkinin dal üzerinde görünüşü bile öyle güzeldir ki faydalarını sanki dışarıdan bile görebiliyorsunuz. Bu yağın içerisinde bol miktarda protein, e vitamini yani demir, kalsiyum, fosfor gibi mineraller  bulunmaktadır. Bu mineraller insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu ve vücut için gerekli şeylerdir. Bu yağ New York üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre HIV virüsüne de etki ederek hastalığın yayılmasını önlemektedir. Bu kadar faydalı olan bir bitki yağını kullanmayıp da içerisinde birçok zararlı kimyasallar bulunan tıbbı ilaçları kullanmak oldukça saçmadır. Doğal bir ilaç olduğu için denemekten bir zarar gelmez. Bu tür hastalıkları ya da sorunları olan kişilerin kullanmaları önemle tavsiye edilmektedir. Her şeye şifa olduğu gibi yaz aylarında güneş yanıklarına da çok iyi gelmektedir. Kısacası bütün cilt yaralarına iyi gelen bu yağ her zaman evlerimizde bulunması gereken bir bitkisel üründür. Kudret narı yağı kanserlere de iyi gelmektedir. Unutulmamalıdır ki bitkisel ilaçlar, kimyasal ilaçlardan daha önde tutulması gereklidir. Çünkü  bitkisel ilaçlar her zaman daha az  yan etki göstermektedir. Sağlıklı günler.
  ]]> Ballı Kudret Narı Macunu https://www.kudretnari.gen.tr/balli-kudret-nari-macunu.html Mon, 03 Dec 2018 12:49:10 +0000 Ballı kudret narı macunu, kudret narı, ana vatanı Hindistan olan kabakgiller familyasından olan çiçekli sarı, meyvesi sarı ile turuncu karışımı olan, faydalı bir bitkidir. Özellikle midede oluşan ülser, gastrit ve reflü Ballı kudret narı macunu, kudret narı, ana vatanı Hindistan olan kabakgiller familyasından olan çiçekli sarı, meyvesi sarı ile turuncu karışımı olan, faydalı bir bitkidir. Özellikle midede oluşan ülser, gastrit ve reflü hastalıklarının tedavisinde kullanılan kudret narı bitkisi, bağırsak problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Birçok faydalı yönleri olan bu bitki sade olarak tüketildiği gibi, yağı ve macunu yapılarak da şifasından faydalanılmaktadır. Acımsı bir tadı olduğu düşünüldüğü için, sade olarak tüketilemediğinden genellikle bal ile karıştırılarak tüketilmektedir. Fakat kudret narının bazı türleri, henüz yeşil iken sulu bir yapısı olduğu için acımsı tadına ulaşmadığından, her meyve gibi sade tüketilebilmektedir. Kudret narını sade tüketmenin yararı daha fazladır. Bu şifalı bitki bal ile karıştırıldığı zaman, balın kattığı şifa ile birçok hastalığa iyi gelecektir. Ballı kudret narı macununu birçok baharatçıda kavanoz içerisinde hazır olarak bulabileceğimiz gibi, kendimiz evde de hazırlaya biliriz. Hazırlaması çok basit fakat faydası çok büyük olan, ballı kudret narı macununun nasıl yapıldığını sizlerle paylaşalım istedik. Öncelikle ballı kudret narı macununun yapılışı için gerekli olan malzemelerimizi söyledikten sonra yapım aşaması ile ilgili detayları da söyleyelim. 

  Ballı kudret narı macununun yapılışı için gerekli malzemeler:

  • Bir tane, yaklaşık elli gram olan, olgunlaşmış yani sarı-turuncu renkli, ucu açılmış kudret narı
  • Yarım kilogram hakiki süzme bal
  • Hazırlayacağımız kudret narı macununu içerisine koyacağımız bir adet cam kavanoz

  Ballı Kudret Narı Macunu

  Ballı kudret narı macununun yapılış şekli:

  Ballı kudret narı macunu yapımı için gerekli olan malzemelerimizi hazırladık ve macunu yapım işlemine geçtik. Öncelikle macun için ayarlamış olduğumuz yaklaşık elli gram olan tam olgunlaşmış kudret narını, temiz oluncaya kadar iyice yıkıyoruz. Yıkadıktan sonra sap kısımlarını ayırıyoruz. İçerisinde bulunan kırmızı zarlı çekirdekleri çıkarıyoruz. Çekirdeklerini çıkardığımız kudret narını mümkün ise elle küçük küçük parçalar haline getiriyoruz. Bıçak veya mutfak robotu ile doğranması kolay olsa da metal değdiği zaman etkisinin azalacağını düşünüldüğünden, meyvenin tahta bir kaşık ile ve ya havan yardımı ile ezilmesi daha uygun olacaktır. Parçalanan ya da ezilen kudret narını tahta kaşık ile karıştırıyoruz ve parçaları, içerisine koymak için önceden hazırlamış olduğumuz cam kavanozun içerisine koyuyoruz.  

  Cam kavanozun içerisine koyduğumuz kudret narı parçalarının üzerine, ayarlamış olduğumuz yarım kilogram hakiki süzme balı ilave ediyoruz. Kudret narı hafif olduğu için balın üstüne çıkacaktır. Gerekli olan malzemelerden hazırlamış olduğumuz ballı kudret narı macununu, yaklaşık bir ay ve ya kırk gün bekletildikten sonra kullanıma hazır hale gelmiş olur. Bu bir ay, kırk günlük bekleme süresi içerisinde, hazırlamış olduğumuz ballı kudret narı macunda bir miktar sulanma görülebilir. Bu normaldir bir durumdur, macunun bozulduğu anlamına gelmez. 

  ]]>
  Ballı Kudret Narı Faydaları https://www.kudretnari.gen.tr/balli-kudret-nari-faydalari.html Mon, 03 Dec 2018 13:54:29 +0000 Kudret narı faydaları, Yaklaşık iki metre uzunluğunda, ince bir gövdeye sahip ağustos ayların çiçek açmaktadır. Olgunlaştıktan sonra turuncu renk alan bu meyve birçok derde devadır. Farklı farklı tüketim şekilleri bulunmakt Kudret narı faydaları, Yaklaşık iki metre uzunluğunda, ince bir gövdeye sahip ağustos ayların çiçek açmaktadır. Olgunlaştıktan sonra turuncu renk alan bu meyve birçok derde devadır. Farklı farklı tüketim şekilleri bulunmaktadır. Bazen zeytin yağlısı, bazen ballısı, bazen kudret narı yağı şeklinde... Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de birçok hastalığa şifa olarak kullanılan bitki bulunmak istendiğinde biraz aranması gereken bitkilerdendir. Kullandıkça faydalarını gören insanlar bazı sağlık problemleri olan kişilere kesinlikle önermektedir. Ballı kudret narı bazı tehlikeli yan etkileri bulunmaktadır. Aşırı dozda tüketildiğinde bünyesi zayıf olan insanlarda zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle yerken ayarını kaçırmamalısınız. Hastalığın şiddetine göre günde 3 öğünden önce birer çorba kaşığı sizin için yeterli olacaktır. Bu meyve sadece Türkiye de değil başka ülkelerde de oldukça rağbet görmektedir. Sizlerde de birazdan faydalarını anlatırken söyleyeceğim sorunlardan bir tanesi bile varsa bu bitkiyi zaman kaybetmeden düzenli olarak tüketmenizde çok büyük faydalar vardır. Ballı kudret narı direk olarak balla karıştırılıp yenmez. Birazdan ballı kudret narı  faydalarını sıralayacağız. Bu şifalı bitki bazı farklı isimlerde anılır. Acayip elma, balsam apple gibi farklı isimleri de vardır. İçerisinde bulundurduğu  A vitamini, C vitamini, likopen, demir, fosfat gibi minarel ve vitaminler sayesinde çocuklarda ve yetişkinlerde birçok fayda sağlamaktadır. Tadı biraz acıdır ama üzerine dökülen bal sayesinde bu acılığını bastırmış oluyoruz. 

  Ballı Kudret Narı Faydaları
  Kudret narı faydaları
  • Genellikle mide kanserlerinde, mide ülserlerinde, mide yaralarında, mide yaralarında kullanılan bu bitki aynı zamanda midede oluşan gastrit ve  mide yanmalarının da kolaylıkla önüne geçmektedir.
  • Midede etkisini ve faydasını gördükten sonra bu bitki faydalarını bağırsakta da göstererek bağırsak yaralarına, kabızlığa ve daha birçok bağırsak sorunlarına iyi gelmektedir.
  • Kudret narının tohumlarıyla hazırlanan karışım ise birçok insanın utandığı ve tedavi olmaktan çekindiği basur problemini de evinizde hal etmenize olanak sağlayacaktır.
  • Tırnak iltihabı problemi olan insanların bu sorunlarını kısa sürede bu bitki sayesinde çözmektedirler.
  • Kudret narı ballı şekilde acılığını azaltarak tüketilirse egzema hastalığında oldukça etki göstermektedir.
  • Bu bitkiyi ballı şekilde şeker hastaları tüketmekten zarar görmektedirler. Bu olumsuz durumda başka bir karışımla ortadan kalkmıştır. Bal yerine zeytin yağı ile tüketilen bu kudret narı kan şekerinin düzenlenmesi için mükemmel bir bitkidir.
  • Bu macun doğal bir antibiyotik etkisi göstermektedir.  Bu nedenle kullanılan tıbbi antibiyotikleri kullanmak yerine bu zararsız doğan antibiyotiği kullanmak daha mantıklı bir harekettir.
  Bu faydalı macunun hazırlanışı

  Öncelikle kudret narının çekirdekleri ayrılarak meyvesi ezilir. Bir miktar bal ile karıştırılır ve bir ay ya da bir buçuk ay  sabah ve akşam tüketilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus çekirdeklerini ayırırken dikkat etmelisiniz. Çünkü çekirdekleri zehirli olan bu bitki yan etkiler gösterebilmektedir.

  Ballı kudret narı faydaları bu şekilde sıraladık, bunlar sadece bilinen faydalarıdır. Daha bilinmeyen birçok faydası bulunan bu mucizevi bitki bazen doktorlar tarafından da önerilmektedir. Bu bitkinin bu kadar faydası olmasına rağmen henüz tıbbi ilaç olarak kullanılmaması çok şaşırtıcı bir durumdur.
  ]]>
  Kudret Narı Tohumu https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-tohumu.html Tue, 04 Dec 2018 06:55:30 +0000 Kudret Narı Tohumu, çok nadir olarak bulunan kudret narı bitkisinin tohumunu, fidan yetiştiricilerinin yanında ya da bazı baharatçılarda bulmak mümkündür. Birçok hastalığın tedavisinde, özellikle midede oluşan ülser, ga Kudret Narı Tohumu, çok nadir olarak bulunan kudret narı bitkisinin tohumunu, fidan yetiştiricilerinin yanında ya da bazı baharatçılarda bulmak mümkündür. Birçok hastalığın tedavisinde, özellikle midede oluşan ülser, gastrit ve reflü gibi hastalıklara iyi gelen ayrıca sindirim sistemini çalıştıran, kabızlığı engelleyen, kan şekerini dengeleyen, bağırsak problemlerini gideren kudret narı bitkisinin, nasıl yetiştirildiği hakkında sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle, tek yıllık bir bitki olan kudret narı, aşırı sıcak yerlerde yetişmediği için yetiştirilecek yerin sıcaklığına dikkat edilmelidir. Nemli iklimleri seven bu bitki, kumlu hafif killi topraklarda, yaz sulamaları ile yetiştirildiği zaman daha iyi verimler alınacaktır. 

  Ana vatanı Hindistan olan kudret narı, tropik iklim bölgelerinde, Doğu Afrika, Asya, Güney Amerika ve Uzak Doğuda da yetiştirilmektedir. Tırmanıcı, sarmaşık şeklinde olan bu bitki, tohumu ekilerek yetiştirilir. Güneş ısısına göre hızla yetişen bu bitki yetiştiği zaman, sarı renkli çiçekler açmaktadır. Meyvesi ise yeşil olarak oluşur ve olgunlaştıkça sarı - turuncu rengini almaktadır. Meyvesi tam olarak olgunlaştığı zaman, üzerindeki kabuğu, üç ayrı parça halinde geriye doğru bükülür ve içerisinde kırmızı ve beyaz renkli çekirdekler ortaya çıkar. Genel olarak acımsı bir tadı bulunmaktadır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin olan kudret narında özellikle, demir, kalsiyum, fosfor ve bol miktarda B vitamini bulunmaktadır. 

  Kudret Narı Tohumu

  Kudret narı bitkisini, tohumu çimlendirildikten sonra, çıkan filizi toprağa dikilerek yetiştirilmektedir. Bu bitkinin tohumlarını çimlendirmeden önce, bir müddet suda bekletiyoruz. Bir süre suda beklettiğimiz tohumları çıkarıp, bir miktar nemli pamuk ve ya  nemli bez içerisine sarıyoruz. Sardığımız tohumlar bir süre sonra çatlayacaktır ve içerisinden filizler çıkacaktır.  Çatlayan tohumun içerisinden çıkan filizi, dikkatli bir şekilde zarar vermeden dikmek istediğiniz yere dikin.

  Kudret narı bitkisini bir başka yetiştirme şekli ise; 

  Kudret narı tohumlarını, çimlendirmeden önce bir süre suda bekletiyoruz. Bir süre su içerisinde bıraktığımız tohumları, sudan çıkarıp kudret narı bitkisini yetiştireceğimiz yerde toprağın altına koyuyoruz. Bitkiyi saksıda yetiştireceksek, tohumları saksının içerisindeki toprağın üzerine bırakalım ve tohumların üzerine ince bir torf atarak, tohumları yerinden oynatmadan bir miktar su verelim. Tohumları sularken dikkatli bir şekilde sulamalıyız. Tohumların yerinden oynamaması için fısfıs ve benzeri bir şey ile sulanmalıdır. Toprağı nemlendirdikten sonra, saksının üzerine şeffaf bir strech film çekilmelidir, çekilen strech tohumlarda sera etkisi yaratacağından tohumların çimlenmesini hızlandıracaktır. Nemlendirme işlemi her gün mutlaka yapılmalıdır. 

  ]]>
  Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-hangi-hastaliklara-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 02:28:22 +0000 Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir, kudret narı, içerisinde özellikle bol miktara B vitamini, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller barındıran şifalı bir bitkidir. Ana vatanı Hindistan olan bu bitki, ayrıca Doğu Af Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir, kudret narı, içerisinde özellikle bol miktara B vitamini, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller barındıran şifalı bir bitkidir. Ana vatanı Hindistan olan bu bitki, ayrıca Doğu Afrika, Asya, Güney Amerika ve Uzak Doğu, İtalya, gibi ülkelerde de gıda olarak yetiştirilmektedir. Ülkemizin de genellikle Yalova ve Bursa illeri civarlarında yetiştiren bu bitki, yaz aylarında sarı renkli küçük çiçekler açar, meyveleri son baharda toplanır. Meyvesi önce yeşil renkli olgunlaştıkça turuncu-kırmızı rengini almaktadır. Acımsı tadı olan bu bitki birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hastalıklar üzerinde mucizevi şekilde faydaları olan kudret narı günümüzde sıkça aranan ve kullanılan bir bitki haline gelmiştir. Meyvesi, çekirdekleri, meyvesinin kabukları kullanılarak şifasından istifade olunan bu mucizevi bitkinin birçok faydası bulunmaktadır.  

  Kudret Narı bitkisinin meyvesi bal ile karıştırılıp macun haline getirildikten sonra, günde iki defa, sabah ve akşamları aç karına bir tatlı kaşığı, ya da sabah, öğlen ve akşam aç karnına bir çay kaşığı alındığı zaman birçok hastalığa şifa olacaktır. Özellikle, mide problemlerine, ülser, gastrit, reflü gibi hastalıkların giderilmesinde tedavi amaçlı kullanılan bu şifalı bitki, aynı zamanda, hücreleri yeniler. Bağırsak tembelliğini giderir ve kabızlığı önler. Sindirim sistemini güçlendirir. Kadınlarda görülen rahim yaralarına faydalıdır. Ciddi derecede oluşan yanık ve yaralara lapası yapılıp sürüldüğü zaman tez zamanda iyileşmesinin sağlar. Karaciğeri güçlendirir. Egzama, çıban ve sedef gibi cilt hastalıklarında büyük faydalar sağlar. Kudret narının yaprakları özellikle, mide ağrısına, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelmektedir. Yüksek miktarda E vitamini ve kaliteli proteinler içerdiğinden, vücudun E vitamini ve protein ihtiyacını karşılar. Vücutta antibiyotik etkisi yaratmaktadır. Tüm bağırsak problemlerini, mide ve bağırsak ülserlerini, kolit, om iki parmak, asit fazlası gibi mide ve bağırsakta oluşan rahatsızların ortadan tamamen kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca kandaki şeker oranını düşürücü etkisi olduğu için şeker hastalığına çok iyi gelmektedir. 

  Kudret Narı Hangi Hastalıklara İyi Gelir

  Kansere karşı da koruyucu olan ve hemoroit hastalığı tedavisinde de kullanılan bu bitki, özellikle meme kanserinin oluşumunu engellemektedir. Aynı zamanda dolama yani parmaklarda ve tırnakların çevresinde oluşan ve bir türlü iyileşmeyen yaralara zeytinyağlı kudret narı merhemi sürülüp üzerine bir parça bez bağlandığı zaman, bu yaraların kesin ve kalıcı olarak iyileşmesine yardımcı olur. Aylarca geçmeyen bir yaranın üzerine, ezilip zeytinyağı ile karıştırılan kudret narı bitkisinden bir miktar alınıp konulduğu zaman ve bir bez parçası ile bu bez parçasını her gün mutlaka değişti şartı ile yaraya sarılırsa bu yaranın bir hafta içerisinde tamamen iyileşmesi kesindir. Bu mucizevi şifa dolu bitkinin yukarıdaki rahatsızlıklardan birine sahip olanların, bu sıkıntılarından biran önce kurtulmaları için mutlaka kullanmaları önerilmektedir.

  ]]>
  Kudret Narı Nerede Bulunur https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-nerede-bulunur.html Wed, 05 Dec 2018 20:43:48 +0000 Kudret Narı Nerede Bulunur, Kudret narı öyle bir meyvedir ki genel olarak eylül ayları gibi aylarda tüketilmesi önerilir. Bu meyve genelde kış aylarına doğru oluşmaktadır. Kudret narı uzun salatalığa benzeyen yapısı ile ilk o Kudret Narı Nerede Bulunur, Kudret narı öyle bir meyvedir ki genel olarak eylül ayları gibi aylarda tüketilmesi önerilir. Bu meyve genelde kış aylarına doğru oluşmaktadır. Kudret narı uzun salatalığa benzeyen yapısı ile ilk olarak yeşil olmaktadır ve daha sonrasında olgunlaştıkça altın sarısı rengini almaktadır. Fakat içi kırmızı kırmızı olmakta olup fasulyeye benzer bir yapıya sahiptir. Çekirdekler halinde oluşmaktadır. Bu meyve tıp dalının dışında doğal olarak kullanılmakta olan harici bir ilaç olarak bilinir. Bu meyveyi genel olarak belirli rahatsızlıkları olan kişilerin tüketmelerinde oldukça fayda vardır. Örnek olarak kudret narı, kanser hastalığı, cilt rahatsızlıkları, böbrek hastalıklarında ve öksürük gibi bir çok hastalıkta tıpkı bir ilaçmış gibi faydasını göstermektedir.
   
  Kudret narı nerede bulunur dersek eğer tropikal  iklim bölgesinde, amazon havasında, Doğu Afrika bölgesinde, Asya bölgesinde, Karayıp adalarında doğal olarak bulunan, Güney Amerika ve Uzak Doğu'da ise özellikle kişiler gıda ve ilaç olarak yetiştirmektedir. Kudret narı yaz aylarında çiçek açarak yaprakları yelpaze şeklinde ve kenarları dişlidir. Sarı renkte küçük küçük çiçekleri erkek veya dişi olarak ayrı ayrıdır. 10-20 cm uzunluğunda üzeri girintili ve çıkıntılı olmaktadır.
  Kudret narı ve meyvesi yaprakları, mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Özellikle demir kalsiyum ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

  Kudret Narı Nerede Bulunur
   Kudret narı nerede bulunur Bu meyvenin şifalı olduğuna inanılarak en çok yetiştirilmekte olan yer Filipinler olarak bilinmektedir. Bu meyve batı ülkelerde başka isimlerde kullanılmaktadır. Bu meyve hemen hemen bütün ülkelerde kullanılmakta olup ilaç olarak bilinmektedir. Brezilya, Meksika, Peru, Çin ve Tokyo olmak üzere bir çok ülkede yetiştirilmektedir. Etkisi olduğu düşünülen bu meyve diğer meyveler gibi vazgeçilmez olmaktadır. Ayrıca kudret narı Tarım ve köy işleri bakanlığının izni olmayan yerlerden alınmamalıdır. Kudret narı nerede bulunur cevabına ise genelde şöyle cevap verilmektedir. Türkiye'nin genellikle Yalova ve Bursa civarlarında yetiştirilir ve yakınındaki şehirlerde de bulunur.Kudret narının zeytinyağlı ve ballı olanı ise doğal bitki ve meyve satan marketlerde bulunabilir. Kudret narı birde ilaç olarak hazırlanışının dışında çay ve içeceklere eklenerek de tüketilebilir. Bu meyvenin tadı acı olduğu halde kokusu da efsanevi olmaktadır. Kokusu felaket ve tadı kötü olan bu meyve çok tüketilmese de bir nevi doktor görevi görmektedir. Bu meyve mide yarasına, baş ağrısına, toplanan pis kanların temizlenmesine, ülser rahatsızlığına, kanser hastalığına ve cilt yarasında kullanım için ana vatanı Hindistan da üretilmekte olup bir nevi ilaç için satışa çıkarılmaktadır. 
  ]]>
  Kudret Narı Neye İyi Gelir https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-neye-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 21:03:59 +0000 Kudret narı neye iyi gelir, acayip elma, papara, balsam apple, Momordica gibi isimlerle de bilinen kudret narı, kabakgiller familyasına aittir. İnce gövdeli, tırmanıcı ve bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları el gibi par Kudret narı neye iyi gelir, acayip elma, papara, balsam apple, Momordica gibi isimlerle de bilinen kudret narı, kabakgiller familyasına aittir. İnce gövdeli, tırmanıcı ve bir yıllık bir bitkidir. Yaprakları el gibi parçalı ve saplıdır. Meyveleri olgunlaştığı zaman birbirinden ayrılır. 8-15 cm uzunluğundaki meyveler, 4-10 cm eninde olup, üzerleri çıkıntılı, uçlara doğru gidildikçe sivrilir. Yeşil  olan meyveleri, olgunlaştığı zaman önce sarıya sonradan altın sarısına döner. İçlerinde 20-30 tane koyu kırmızı renginde fasulyeye benzer tohumlar olur. Kudret narının kullanımı çeşitli rahatsızlıklar için hazırlanan  ev ilaçlarında, zeytinyağı ile birlikte karıştırılarak olur. Ülkemizde genellikle Bursa ve Yalova bölgelerinde yetiştirilir. Meyveleri taze olarak tüketilebilir. Aynı zamanda tohumları ile kudret narı yağı ya da kudret narı macunu yapılır.

  Kudret narı neye iyi gelir

  • Mide ve bağırsakları ilgilendiren ülser, kolit, asit fazlalığı, gastrit, on iki parmak ülseri gibi hastalıkların tedavi edilmesini sağlar.
  • Egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelir.
  • Karaciğeri destekleyicidir.
  • Yara ve iltihap giderici etkileri vardır
  • Bağırsak tembelliğine iyi gelir.
  • Hücre yenileyiici etkisi vardır.
  • Rahimde oluşan yaralara iyi gelir
  • Yanıklarda ve yaralarda lapası kullanılır vitamini ve kaliteli protein oranı yüksektir.

  İçeriğindeki E vitamini ve kaliteli protein oranı yüksektir. Bu nedenle kudret narı sağlık açısından oldukça yararlı etkilere sahiptir. Bu etkilerinden yararlanmak için, kudret narını uygun şekilde kullanmak gerekir.

  Kudret Narı Neye İyi Gelir

  Taze meyve tüketimi: Olgun olan meyveler balla karıştırılarak tüketilir. Olgunlaştığında rengi kavuniçi olan meyveyi tabağın içinde ezin. Bunu biraz balla karıştırın. Sabahları 1 yemek kaşığı aç karnına yiyebilirsiniz. Ancak üstüne başka bir şey yemeyin.

  Taze meyve olmadığında: Çekirdeklerini temizlediğiniz kudret narını küçük doğrayarak, balla karıştırın. Bunu ağzı kapalı olan kavanozda 1 ay bekletin. Bu sürede bir miktar sulanma yapabilir. Bu şekilde tüketim şeker hastalarına tavsiye edilmez. Bunun yerine zeytinyağlı hazırlanan kudret narını kullanmaları tavsiye edilir. Zeytinyağı meyvelerin içindeki faydalı maddeleri daha kolay emer.

  Zeytinyağlı karışımı hazırlamak için, kudret narını 6 ay kadar saf zeytinyağında bekletin. Tüketileceği zaman 1 yemek kaşığı alınarak, 1 yemek kaşığı süzme balla karıştırıp, gene aç karnına tüketin. Hastalığı etkileri şiddetli olursa, üç öğün aç karnına alınabilir.

  Kudret narının haricen kullanımı

  Kadınlarda vajina yaraları ve açık yaralar için, zeytinyağında bekletilen kudret narı hızlı bir iyileşme sağlar. Egzama ve yaralar için iyileştirici etkisi vardır. Cilde sürülerek kullanılır.

  ]]>
  Zeytinyağlı Kudret Narı https://www.kudretnari.gen.tr/zeytinyagli-kudret-nari.html Thu, 06 Dec 2018 15:39:37 +0000 Zeytinyağlı kudret narı, kudret narı hücre yenileyici, karaciğeri destekleyen, mide dostu bir meyvedir. Asırlar boyunca mide hastalıklarının tedavisinde kullanılmış, tropikal bölgelerde yetişen meyveleri turuncu ren Zeytinyağlı kudret narı, kudret narı hücre yenileyici, karaciğeri destekleyen, mide dostu bir meyvedir. Asırlar boyunca mide hastalıklarının tedavisinde kullanılmış, tropikal bölgelerde yetişen meyveleri turuncu renkte olan şifalı bir meyvedir. Mide ülseri, kabızlık, gastrit ve bağırsak iltihabı için zeytinyağlı kudret narı hazırlanarak, 40 gün süreyle tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Eylül ayı geldiğinde taze toplanan kudret narının olgunları balla karıştırılarak kullanılır. Tazesi olmadığında zeytinyağlı kudret narı hazırlanarak tüketilir.

  Zeytinyağlı kudret narı neye iyi gelir

  Zeytinyağlı kudret narı ilk başta mideye iyi gelen etkileriyle bilinir. Gastrit, kolit, ülser ve kabızlık gibi sorunlarda 40 günlük kür şeklinde kullanılmalıdır.

  Yara iyileşmesinin sağlanması için haricen kullanılmalıdır.

  Kadınların sorunu olan vajina yaralarında, zeytinyağlı kudret narı iyi bir tedavi aracıdır.

  Egzama ve sedef hastalıklarında merhem şeklinde kudret narının kullanımı yararlı olur.

  Şeker hastalığında da zeytinyağlı kudret narı kullanılır. Kudret narından yapılan ekstrenin şeker hastalığındaki olumlu etkisi, geleneksel Çin tıbbındaki araştırmalarda tespit edilmiştir. Kudret narının içerdiği maddelerin kan şekerini düzenlediği belirlenmiştir. Vücutta enerji metabolizmasını düzenleyen, şekerin hücre içine girişini sağlayan enzim AMKP nin kudret narındaki maddenin aktive ettiği tespit edilmiştir. Bu enzimi aktive eden kudret narı, şekerin hücrenin içine girmesine neden olur. Kudret narı şeker hastalığına iyi geldiği gibi, şeker hapları gibi yan etkilere de sahip değildir.

  Zeytinyağlı Kudret Narı

  Zeytinyağlı kudret narı nasıl hazırlanır

  Kudret narı halis zeytinyağının içerisinde 6 ay bekletilir. Bunun için kudret narının çekirdekleri temizlenir ve küçük parçalar halinde doğranır. Bu meyveler ağzı kapalı kavanozun içinde zeytinyağında bekletilir. Kullanımı ise, aç karnına yemek öncesinde 1 yemek kaşığı zeytinyağlı kudret narından tüketilir. Meyvenin içindeki yararlı maddeler zeytinyağı tarafından kolayca emildiğinden, yukarıda saydığımız rahatsızlıklarda oldukça şifalı etkilere neden oluyor. Eğer hastalık ilerlemişse, günde üç öğün aç karnına 1 yemek kaşığı zeytinyağlı kudret narı tüketilebilir. Kudret narının tüketiminde bir uzmana danışılması tavsiye edilir.

  ]]>
  Kudret Narı Ne Zaman Ekilir https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-ne-zaman-ekilir.html Thu, 06 Dec 2018 22:54:25 +0000 Kudret narı ne zaman ekilir, tek yıllık, sarmaşık formunda olan tırmanıcı bir bitki olan kudret narı tropikal iklimlerde doğal olarak yetişmektedir. Bu bitkinin yetiştiriciliği bazı ülkelerde giderek artmaktadır. Kudret narı ne zaman ekilir, tek yıllık, sarmaşık formunda olan tırmanıcı bir bitki olan kudret narı tropikal iklimlerde doğal olarak yetişmektedir. Bu bitkinin yetiştiriciliği bazı ülkelerde giderek artmaktadır. Özellikle Uzak Doğu ve Amerika'da gıda olarak ve ilaç için kullanılmak üzere yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kudret narı direkt olarak tohum olarak ya da tohumdan yetiştirilen fidelerin dikilmesiyle yetiştirilir. Ekim için toprak sıcaklığının 8-10 derece olması beklenmelidir. Bu nedenle Nisan ve Mayıs ayları ekim için idealdir.

  Kudret narının toprak isteği nedir

  Hafif killi olan, kumlu tınlı topraklar ekim için uygundur. Ekimden sonra düzenli olarak yaz döneminde sulama yapılması gerekir. Kudret narı tek yıllık olduğundan, bakımı iyi yapılırsa ülkemizde her bölgede yetiştirilebilir. Akdeniz ve Ege bölgelerinde ise, örtü altı yetiştiriciliğine daha uygundur.

  Kudret narının nem ve ısı isteği nedir

  Kudret narı en iyi nemli iklimlerde yetişmektedir. Eğer hava sıcaklığı yüksek olursa, kudret narındaki çiçeklenme miktarı azalır. Yani elde edilecek ürün miktarı düşer. Bu yüzden ekim yapılacak yerin hava sıcaklığının yaklaşık 20-25 derece olması tercih edilmelidir.

  Kudret Narı Ne Zaman Ekilir

  Kudret narı yetiştiriciliğinde en uygun dikim zamanı nedir

  Tohumla ya da tohumun çimlendirilmesiyle elde edilen fidelerle üretimi yapılan kudret narı için en uygun dikim zamanını toprak sıcaklığı belirler. İlkbaharda toprak sıcaklığının 8-10 dereceye çıktığı Nisan ve Mayıs ayları dikim için en uygun dönemdir. Uzmanlar bu konuda kudret narının tohumlarının tam çimlenme özelliği olmadığı niçin, fideler halinde dikilmesini daha uygun görür. Fide şeklinde dikim yapılacağında, bunların Haziran ayında da dikilmesi mümkün olabilir.

  Kudret narında dikim aralığı ve ürün alma ne kadar sürer

  Kudret narı yetiştiriciliğinde fideler arasında 50 cm kadar aralık olmalıdır. Fidelere 2 mt yüksekliği olan destekleme sistemi yapılmalıdır. Sıraların arasında 1 mt bırakılmalıdır. Bu şekilde yaklaşık 1 dönüm araziye iki bin adet fide dikilmesi mümkündür. Dikim yapıldıktan sonra 2-3 hafta içinde şartlar uygun olursa, fidelerde çiçeklenme başlar. Meyvelerin olgunlaşması 1-1,5 ayı bulur. Kudret narının gelişim süresince devamlı olarak çiçeklenme ile meyveye yatma olduğundan, sürekli olarak meyve almak mümkündür. Düzenli sulanan ürünlerden Ağustos ayından, Ekim ortalarına kadar meyve alınır.

  ]]>
  Ballı Kudret Narı Macunu Faydaları https://www.kudretnari.gen.tr/balli-kudret-nari-macunu-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 05:51:23 +0000 Ballı kudret narı macunu faydaları, kudret narı çok sayıda sağlık sorununa deva olan bir meyvedir. Meyveler taze olduğunda tüketildiği gibi, aynı zamanda ballı kudret macunu hazırlanarak mevsim dışında da tüketil Ballı kudret narı macunu faydaları, kudret narı çok sayıda sağlık sorununa deva olan bir meyvedir. Meyveler taze olduğunda tüketildiği gibi, aynı zamanda ballı kudret macunu hazırlanarak mevsim dışında da tüketilebilir. İçeriğinde vitamin ve mineraller bol miktarda olduğundan, sedef, egzama, akne ve sivilce, mayasıl gibi cilt sorunlarına iyi geldiği gibi, özellikle gastrit, reflü, ülser gibi mide rahatsızlıklarına, sindirim sistemi sorunlarına, şeker hastalığına iyi gelmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu ballı kudret macununun hemoroid, kısırlık, iştahsızlık, verem, öksürük gibi rahatsızlıklara da iyi geldiğine inanılmaktadır. Kudret narının bu şekilde balla hazırlanması, içeriğini zenginleştirmektedir. Bu sayede balın yararlı etkilerinden de faydalanmış olursunuz. Bal yara iyileştirme etkisi ve antiseptik etkisiyle macunun faydalarını arttırmaktadır.

  Ballı kudret narı macunu nasıl kullanılır

  Bu şifalı karışımın saydığımız yararlı etkilerini göstermesi için, aç karnına alınması gerekir. Bu şekilde etkinliği daha fazla olacaktır. Hastalığın ilerlemiş olmasına göre, yemeklerden bir saat kadar önce 1 yemek kaşığı ballı kudret narı macunundan yiyebilirsiniz. Bunu 3 öğüne kadar çıkarabilirsiniz. Yemek zamanına kadar başka bir şey yenmemesi gerekir. Ballı olarak hazırlanan macun şeker hastalığı sorunu olmayanlara tavsiye edilmektedir. Şeker hastalığına da iyi gelen kudret narı, bu durumda zeytinyağlı olarak hazırlanması daha uygun olur. Cilt hastalıklarında da, zeytinyağlı hazırlanan macunu kullanmanız tavsiye edilir.

  Ballı Kudret Narı Macunu Faydaları

  Ballı kudret narı macunu faydaları nelerdir

  Mide rahatsızlıkları için kullanılabilir. Özellikle gastrit, ülser, midede asit fazlalığı, reflü gibi rahatsızlıklar için oldukça etkili bir macundur. Diğer sindirim sistemi sorunları içinde kullanılabilir. Bağırsaklarda gaz sorunu, on iki parmak bağırsağı ülseri ve diğer bağırsak sorunlarında faydalıdır. Daha çok bağırsak tembelliğini giderir, kabızlığa engel olur. Bu sorunların tedavisi için, macunun en az 30 gün kullanılması tavsiye edilir.

  Bunun dışındaki kudret narının faydalı olduğu diğer etkileri de bulunmaktadır. Ancak şeker hastalarına bal yararlı olmayacağından, ballı hazırlanan kudret narı macunu önerilmez. Cilt sorunları içinde zeytinyağlı olanı daha etkilidir.

  Vücutta olan yaraların ve yanık izlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

  Ballı kudret narı macunu vücutta hücre yenileyici etki yapar.

  ]]>
  Kudret Narı Yağı Faydaları https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-nari-yagi-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 19:45:54 +0000 Kudret narı yağı faydaları, sarmaşık formunda olan kudret narı bitkisinin anavatanı Hindistan olmasına rağmen, ılıman ülkelerde de şifalı özellikleri nedeniyle yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kudret narının si Kudret narı yağı faydaları, sarmaşık formunda olan kudret narı bitkisinin anavatanı Hindistan olmasına rağmen, ılıman ülkelerde de şifalı özellikleri nedeniyle yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kudret narının sindirim sisteminin dostu olduğu söylenebilir. Reflü, gastrit, ülser, kabızlık, şişkinlik, gaz, reflü gibi sorunlarda, 30 günlük bir kürle şifa bulunabilir. Kudret narı yağı hazırlanarak, bu olumlu etkilerden yararlanabilirsiniz. Bunun için kudret narı meyvesinin saf zeytinyağı içinde 6 ay süreyle bekletilmesi gerekiyor. Daha sonra rahatsızlığın ilerlemesine göre öğünlerden önce 1 yemek kaşığı aç karnına tüketilmesi gerekir. Yakınmalar az ise, sabahları tüketmek yeterlidir. Ancak ilerlemiş bir rahatsızlığınız varsa, günde 3 öğün aç karnına tüketilebilir. Ancak yemeğe kadar başka bir şey yememek gerekiyor. Kudret narı yağını hazırlamak için bitkinin meyvelerinden yararlanılıyor. Olgunlaşan meyvelerin çekirdekleri ayıklanarak kullanılıyor. Çünkü çekirdeklerin tadı oldukça acımsı, üstelik zehirli olma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Kudret narı yağının faydalarından yararlanmak için, belirli bir süre düzenli olarak kullanılması gerekiyor.

  Kudret narı yağı faydaları nelerdir

  Sindirim sisteminde mide ve bağırsaklarla ilgili rahatsızlıklara iyi gelir. Reflü, gastrit, ülser, asit fazlalığı gibi mide sorunlarına, on iki parmak bağırsağı ülserine, bağırsaklarda gaz, şişkinlik, kabızlık gibi sorunlarda kudret narı yağı aç karnına 1 yemek kaşığı tüketilebilir. Bu etkisini içeriğindeki proteinin antibiyotik ve antivirütik özelliği nedeniyle göstermektedir.

  Kudret narı yağı bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olarak, hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

  Kudret Narı Yağı Faydaları

  Kudret narı yağının başka bir faydası ise, kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlamasıdır. Bu Asya geleneksel tıbbında uzun yıllardır kan şekerini düşürebilmek ve sindirim sorunlarında kullanılmaktadır. İçeriğindeki bir enzimin kandaki şekerin hücrelere geçip, burada yakılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

  Vücutta meydana gelebilecek tümörlerin büyümesine engel olduğu belirtilir. Bu özelliği sayesinde çeşitli kanser türlerinin oluşmasına engel olabilir.

  Vücutta karaciğer dostu olan kudret narı yağı, karaciğeri destekleyen bir karışımdır.

  Kudret narı yağının yatalak hastalardaki yatak yarası denilen oluşumlara iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için yağın haricen cilde tatbik edilmesi gerekir.

  Ciltte olan egzama, sedef gibi sorunlarda, yanıklarda, vajinal yaralarda ve diğer vücut yaralarında da kudret narı yağı haricen kullanılabilir. Sindirim sistemindeki yaralara iyi geldiği gibi ciltteki yaraların geçmesi içinde yararlı etkiler göstermektedir.  

  ]]>
  Kudret Narının Zararları https://www.kudretnari.gen.tr/kudret-narinin-zararlari.html Sat, 08 Dec 2018 08:34:02 +0000 Kudret narının zararları, kudret narı özellikle sindirim sistemindeki yararlı etkileriyle kullanılmaktadır. Olgunlaşan ve çatlayan meyveleri hem taze olarak tüketilmekte, hem de ballı ve zeytinyağlı olarak ma Kudret narının zararları, kudret narı özellikle sindirim sistemindeki yararlı etkileriyle kullanılmaktadır. Olgunlaşan ve çatlayan meyveleri hem taze olarak tüketilmekte, hem de ballı ve zeytinyağlı olarak macunu hazırlanarak her mevsim şifa kaynağı olarak tüketilmektedir. Mide sorunlarında, on iki parmak bağırsağı ülserinde, bağırsaklardaki gaz, tembellik, kabızlık, şişkinlik gibi sorunlarda, uygulanan kürle tedavi edici özelliğini ispat etmiş bir bitkidir. Aynı zamanda haricen uygulanarak, cilt sorunlarında, açık yaralarda, vajinal yaralarda, karaciğerin desteklenmesinde, tümör gelişimini engelleme gibi oldukça önemli faydaları olan bir bitkidir. Bu yararlı etkileri bitkinin olgunlaşan turuncu renkteki meyveleri sağlamaktadır. Zeytinyağlı ve ballı olarak hazırlanan kudret narı, aç karnına tüketilmekte ya da ciltten harici olarak uygulanmaktadır. Bu yararlı etkilerden en iyi şekilde faydalanmak için, diğer şifalı bitkiler gibi bilinçli olarak kullanılmalıdır.

  Kudret Narının Zararları

  Kudret narının zararları var mı

  Bugüne kadar hep yararlı etkileriyle gündemde olan kudret narının zararlı konusunda bilinen bir etkisi bulunmamaktadır. Buna rağmen bitkinin bilinçsiz şekilde kullanımı zararlı olabiliyor.

  Kudret narı macunu hazırlanırken, olgunlaşan meyveleri kullanılırken, içinde bulunan çekirdeklerinin dışarıya çıkarılması gerekiyor. Çünkü çekirdeklerin zehirleme etkisi olabilir. Bu yüzden çekirdekler karışımın içinde asla kullanılmamalıdır.

  Bunun dışında diğer bitkilerde olduğu gibi hamle olan kadınların, emzirme döneminde olan kadınların, küçük yaşta olan çocukların kullanımı için uygun değildir. Gebe kadınlarda düşük ve kanama olasılığını yükselten etkileri olabilir. Kudret narını kullanmak için mutlaka bir uzmana danışılmalı, var olan hastalıklar bakımından doktora danışılarak kullanılması uygundur. Çünkü bilinçsizce kullanımı karaciğere zarar verebilir.

  Ballı olarak hazırlanan kudret narı macunu, bitkinin kan şekerini düzenleme etkisi olmasına rağmen, şeker hastalarına zararlı olabilir. Bu nedenle şeker hastalarının ballı yerine zeytinyağlı olan karışımı kullanması gerekiyor.

  ]]>